PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole będzie kształcić lekarzy. Prezydent deklaruje wsparcie

  • PAP/jm    10 sierpnia 2016 - 17:54
Opole będzie kształcić lekarzy. Prezydent deklaruje wsparcie
Wsparcie finansowe UO zapewnił prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. - Stawiamy za priorytet, jako władze miasta, rozwój środowiska akademickiego w Opolu - powiedział. (fot. uni.opole.pl)

• Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podpisał w środę w Opolu decyzję o nadaniu Uniwersytetowi Opolskiemu (UO) uprawnień do prowadzenia kierunku lekarskiego.
• Przyszli lekarze rozpoczną tam naukę w październiku 2017 r.
• Wsparcie finansowe uczelniom deklaruje nie tylko ministerstwo, ale również Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
W prowadzeniu tych jednolitych studiów magisterskich UO będzie współpracować z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową (PMWSZ) w Opolu. Podczas środowych uroczystości list intencyjny w sprawie połączenia potencjału podpisali rektorzy obu uczelni, kolejno prof. dr hab. Stanisław Sławomir Nicieja oraz dr Tomasz Halski.

Sukces opolskiej uczelni - mówił - to również efekt współpracy środowiska naukowego z władzami lokalnymi i regionalnymi. - Widać wyraźnie, że utworzenie tego kierunku traktowane jest przez całą społeczność Opola i regionu opolskiego jako wielka szansa rozwojowa - wskazał.

Jest kadra, będzie też wsparcie

Wniosek UO o utworzenie kierunku lekarskiego już wcześniej otrzymał pozytywne opinie resortu nauki oraz Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Chodzi m.in. o spełnienie wymogów dotyczących odpowiedniej liczby kadry naukowo-dydaktycznej i samodzielnych pracowników nauki.

Minister zapewnił też uczelniom wsparcie organizacyjne oraz finansowe ze strony resortu. Będzie ono jednak zależało od przebiegu współpracy. "Im większa współpraca między dwiema uczelniami, tym większe będzie wsparcie ze strony ministerstwa i na pewno mogę zadeklarować, że wtedy to wsparcie będzie liczone nie w milionach, ale w dziesiątkach milionów" - mówił.

Wsparcie finansowe zapewnił też prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski. - Stawiamy za priorytet, jako władze miasta, rozwój środowiska akademickiego w Opolu - powiedział.

Budynek uczelni do remontu

Głównym zapleczem klinicznym uczelni ma być Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu, który w przyszłości ma się stać uniwersyteckim szpitalem klinicznym. Jak podano w komunikacie na stronie samorządu woj. opolskiego przekształcenie planowane jest po pierwszym cyklu kształcenia w roku akademickim 2022/2023.

Zajęcia prowadzone będą w Collegium Medicum w jednym z budynków uczelni, która wymaga jednak przebudowy, rozbudowy i doposażenia. Koszt tej inwestycji szacuje się na ponad 41 mln zł.

Przewodniczący Rady Miasta Opola Marcin Ociepa powiedział, że w ciągu miesiąca mają się zakończyć negocjacje finansowe m.in. z ministerstwem. - Jak będą gwarancje finansowe, to uniwersytet rozpocznie procedury finansowe związane z przetargami na remont, jednocześnie trzeba będzie podpisywać umowy z kadrą i zamawiać sprzęt - mówił.

Uniwersytet Opolski powstał w 1994 r. Obecnie studenci kształcą się tam na ośmiu wydziałach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Pacjent- podatnik, 2016-08-11 09:43:57

    Bardzo dobry pomysł,ale kosztowny. Czy tradycyjnie po zakończeniu studiów i praktyce nowi lekarze zasila służby medyczne u sąsiadów Tak jak to dzieje sie dzisiaj z lekarzami ,pielegniarkami i in. Czy w obronie polskiego podatnika,który finansował ich wykształcenie zostaną w Polsce i będą nas leczyc.... Jakie można zastosować gwarancje?  rozwiń