PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole dofinansuje wojewódzkie instytucje kultury

  • PAP    26 marca 2015 - 21:08

620 tys. zł ze swojego budżetu przekaże Opole na sfinansowanie konkretnych imprez i przedsięwzięć, które zrealizują w tym roku podlegające woj. opolskiemu instytucje kultury.
Wsparcie jednostek kultury podległych samorządowi województwa przez Opole to m.in. wynik tego, iż w tym roku placówki te dostały mniej pieniędzy na funkcjonowanie z budżetu regionu. Cięcia, które dotknęły te jednostki, władze woj. opolskiego tłumaczyły m.in. spadkiem wpływów z CIT. W uchwale, którą przyjęła na czwartkowej (26 marca) sesji opolska rada miasta, wskazano 19 konkretnych przedsięwzięć realizowanych przez sześć wojewódzkich jednostek kultury, jakie wesprze miasto.

Opole przekazało w sumie 210 tys. zł dla Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu na dofinansowanie tegorocznych Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska; dofinansowanie produkcji spektakli premierowych, które odbędą się od kwietnia do listopada oraz na prezentację spektaklu "Naprawdę nie dzieje się nic, czyli piosenki z Opola", który ma być jedną imprez okołofestiwalowych podczas festiwalu opolskiego.

Kolejne 250 tys. zł przekazano Filharmonii Opolskiej jako dofinansowanie tzw. koncertów promenadowych organizowanych przez tę instytucję oraz koncertów, które mają się odbywać w ramach tzw. Prezydenckich piątków. Poza tym 55 tys. zł wskazano na przedsięwzięcia i inwestycje Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu; 40 tys. zł na wsparcie trzech imprez, które zorganizuje Muzeum Wsi Opolskiej; a 65 tys. zł na organizację spotkań, konkursów czy wystaw w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu.

W uzasadnieniu przyjętej przez opolską radę miasta w czwartek uchwały zapisano, że mimo starań dyrektorów instytucji kultury "organizator nie zwiększył dotacji na realizację zadań" i dodano: "Bez dodatkowych środków realizacja wymienionych w załączniku zadań może okazać się niemożliwa".

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski mówił PAP, że dofinansowane jednostki kultury działają na terenie Opola i mieszkańcy miasta z nich korzystają. "Nie uciekamy przed angażowaniem się i pomocą w takich krytycznych sytuacjach, choć mamy też świadomość, że mieszkańcy Opola finansują już te jednostki, bo przecież płacą podatki, jak pozostali mieszkańcy województwa, i z tych podatków te jednostki są utrzymywane" - zaznaczał. Podkreślił jednak, że przekazana przez miasto pomoc jest ściśle kierowana na wydarzenia, które "od lat cieszą Opolan i które podnoszą też rangę Opola jako jednego z miast kultury wysokiej i ambitnej".

Członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki odpowiedzialny m.in. za kulturę powiedział PAP, iż przekazane przez Opole 620 tys. zł nie rozwiązuje definitywnie problemu dot. finansów placówek kultury, ale "jest to dobry prognostyk na przyszłość jeśli chodzi o współpracę z miastem". "Po raz pierwszy ma miejsce sytuacja taka, iż miasto rzeczywiście poczuwa się do tego, że te jednostki są na terenie Opola i należy je wspierać" - uznał Sawicki.

Suma dotacji dla instytucji kultury podległych woj. opolskiemu z budżetu regionu na ten rok to ok. 20 mln zł. W roku ubiegłym wyniosła ona 24,3 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.