PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole nie zrezygnowało z odsetek karnych od Omicron's

  • PAP    5 maja 2012 - 11:17
Opole nie zrezygnowało z odsetek karnych od Omicron's

Miasto nie zrezygnowało w piątek z odsetek karnych od włoskiej spółki Omicron's za opóźnienie w realizacji inwestycji - Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Opolu. Zdaniem wiceprezydenta miasta otwarcie obiektu opóźni się o rok.
30 kwietnia minął ostateczny termin, który władze Opola wyznaczyły włoskiej firmie na powrót na plac budowy Centrum Wystawienniczo-Kongresowego (CWK) przy ul. Wrocławskiej. Jak poinformował zastępca prezydenta miasta (zabierz głos/oceń prezydenta) Krzysztof Kawałko, tego dnia Włosi przesłali do władz Opola pismo z prośbą o odstąpienie od wymagania odsetek karnych za opóźnienie budowy. Odsetki te wynoszą ok. 5 tys. zł za każdy dzień spóźnienia. "Biorąc pod uwagę wymiar niezrealizowanych prac, oznaczałoby to dla włoskiej firmy około 1,3 mln zł kary" - wyjaśnił Kawałko.

Miasto nie zgodziło się na odstąpienie od karnych odsetek, bo - jak twierdzi zastępca prezydenta Opola - nie znaleziono argumentów przemawiających za takim rozstrzygnięciem. Pismo z odmową w tej sprawie władze Opola wysłały Włochom w piątek. "To w zasadzie oznacza rozwiązanie umowy z włoską firmą" - skwitował Kawałko.

Wiceprezydent Kawałko zapowiedział, że kolejnym krokiem miasta - po formalnym rozwiązaniu umowy - będzie wezwanie firmy Omicron's do zapłaty 2,5 mln zł kary za odstąpienie od realizacji inwestycji, co przewiduje umowa. Potem miasto zamierza przeprowadzić inwentaryzację budowy CWK. W tym celu wezwie Omicron's do wyznaczenia przedstawiciela, który będzie uczestniczył w inwentaryzacji. Inwentaryzacja ma wskazać, jakie prace zostały już w CWK wykonane, jakie należy jeszcze wykonać i czy przerwa w pracach w marcu i kwietniu nie zaszkodziła rozpoczętej budowie. Po zinwentaryzowaniu stanu budowy miasto ogłosi przetarg na wykonawcę, który podejmie się dokończenia CWK. "Przewidujemy, że przetarg będziemy mogli ogłosić za dwa miesiące" - stwierdził Kawałko.

To oznacza, że zakończenie prac przy budowie CWK opóźni się o rok w stosunku do planowanego pierwotnie terminu. "Centrum miało być gotowe 30 maja tego roku. Dziś najbardziej prawdopodobny termin zakończenia budowy przez kolejnego wykonawcę to 30 maja roku 2013" - ocenił Kawałko.

CWK to jedna z najbardziej prestiżowych inwestycji Opola. Warta jest 25 mln zł. Z planów wynika, że w Centrum ma być hala z foyer na 2,5 tys. osób, sala konferencyjna dla 200 osób i zaplecze usługowe. Mają się w nim odbywać wystawy, konferencje i targi.

W marcu do władz Opola dotarła wiadomość, że włoska firma Omicron's budująca CWK ogłosiła we Włoszech upadłość. Miasto zostało powiadomione, że firmą zajmuje się komisarz sądowy, którego zadaniem jest wprowadzenie programu naprawczego i próba ratowania majątku i kontraktów. Dlatego samorząd nie zerwał umowy z włoskim wykonawcą już w marcu, tylko do końca kwietnia próbował się porozumieć w sprawie dalszego prowadzenia prac. "Słaliśmy pisma, ustalaliśmy spotkania. Bez efektu" - zrelacjonował PAP Kawałko.

Zapewnił też, że mimo problemów z wykonawcą budowy i opóźnieniem zakończenia inwestycji miasto nie będzie musiało zwracać dotacji unijnej (wynosi ok. 40 proc. wartości kosztów kwalifikowanych), którą dostało na budowę CWK. "Opóźnienie to nie wynika bowiem z winy ratusza" - stwierdził zastępca prezydenta miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.