PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole obniżyło opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych

  • PAP/JL    30 grudnia 2015 - 08:19
Opole obniżyło opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych

Od maja 2016 roku rodziny wielodzietne z Opola zapłacą za odbiór śmieci o 30 proc. mniej. Fot. Pixabay.com

Od maja 2016 roku rodziny wielodzietne z Opola zapłacą za odbiór śmieci o 30 proc. mniej.
Rada miasta 29 grudnia jednogłośnie przyjęła uchwałę w tej sprawie. Obniżka ta będzie kosztować budżet miasta ok. pół mln zł rocznie.

W uzasadnieniu przyjętej uchwały zapisano, że obniżka ma dotyczyć ponad 10,2 tys. opolan. Wyliczono, że jeśli obecnie 5-osobowa rodzina segregująca odpady płaci za to 65 zł, po zniżce ma płacić 45 zł 50 gr, czyli o 19 zł 50 gr mniej.

Dwoje segregujących odpady rodziców z pięciorgiem dzieci zapłaci po wprowadzeniu zniżki o 27 zł 30 gr mniej niż dotąd; a samotny rodzic z trojgiem dzieci – o 15 zł 60 gr mniej niż obecnie.

Opolanie płacą 13 zł od osoby za wywóz odpadów segregowanych i 20 zł od osoby za wywóz odpadów niesegregowanych.

Naczelnik wydziału podatków i opłat lokalnych urzędu miasta Opola Tomasz Filipkowski tłumaczył, że obniżka nie jest obligatoryjna i zainteresowane nią rodziny będą musiały wystąpić o objęcie ich ulgą.

Ze zniżek będą mogły korzystać rodziny wielodzietne, o których mowa w ustawie o Karcie Dużej Rodziny – z trojgiem lub większą liczbą dzieci. Jak wyjaśniały władze Opola – chodzi o osoby, które warunki Karty spełniają; nie muszą jej natomiast mieć. Uchwała ma wejść w życie od 1 maja 2016 roku. Miasto chce w ten sposób dać czas chętnym do skorzystania z ulgi na złożenie stosownych deklaracji.

W uzasadnieniu uchwały napisano, że jej podjęcie „stanowi kontynuację polityki prorodzinnej prowadzonej przez Miasto Opole oraz realizację postulatów zainteresowanych mieszkańców Miasta”. Dodano, że możliwość jej podjęcia dała nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z października 2015 r.

W liczącej 25 radnych opolskiej radzie miasta klub prezydenta Wiśniewskiego liczy 6 radnych i współpracuje, nie mając formalnie koalicji, z liczącymi po 4 radnych klubami Razem dla Opola oraz PiS. PO ma w radzie Opola 6 radnych, po jednym SLD i mniejszość niemiecka. Jest w niej także trzech radnych niezależnych, którzy weszli do rady z list PO.

Szef klubu radnych PO Zbigniew Kubalańca podkreślił, że wprowadzenie ulg dla rodzin za wywóz śmieci to kolejny krok rozwoju programu wspierania opolskiej rodziny – poza np. darmowymi szczepieniami.

Dodał, że radnych „bardzo cieszy, iż wzrosła ściągalność opłat śmieciowych” i że miasto ma z tego tytułu górkę finansową.

– Jeżeli faktycznie jest ta górka, to myślę, że następnym krokiem powinno być przygotowanie kolejnej, kompleksowej uchwały obejmującej zniżką wszystkich mieszkańców miasta – uważa Zbigniew Kubalańca.

Skarbnik miasta Renata Ćwirzeń-Szymańska poinformowała, że zakładane koszty całego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na rok 2015 w Opolu mają wynieść 22,5 mln zł, a dochody z br. szacowane są na poziomie 24,7 mln zł. Wyjaśniła, że miasto spodziewa się nadwyżki w wysokości ponad 2 mln zł – podobnie jak w roku 2014, gdy wyniosła ona ok. 2 mln zł.

Pytana o pomysł obniżenia cen za wywóz dla wszystkich mieszkańców Ćwirzeń-Szymańska powiedziała, że władze miasta „nigdy nie mówią nie”, tym bardziej że system generuje nadwyżki. Zaznaczyła jednak, że w kolejnym roku ma być ogłoszony przetarg na oferenta, który będzie realizował usługi związane z gospodarką komunalną i warto zaczekać z decyzjami w tej sprawie do rozstrzygnięcia przetargu. Zapewniła jednak, że będą prowadzone analizy dotyczące możliwości „zejścia z ceny” za odbiór odpadów.

Dodała, że miasto chce też system usprawniać i planuje wprowadzić np. system zbiórki odpadów niebezpiecznych czy mobilny punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Powiedziała też, że prowadzone były intensywne działania na rzecz poprawienia ściągalności opłat. W 2015 roku do 18 grudnia wystawiono i wysłano blisko 6,8 tys. dokumentów egzekucyjnych i dzięki temu wyegzekwowano kwotę ponad miliona zł z zaległych opłat. Zaznaczyła jednak, że na 18 grudnia kwota tzw. zaległości wymagalnych wynosiła ponad 1,9 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.