PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole podzielone na dzielnice

  • PAP/JS    6 lipca 2017 - 18:07
Opole podzielone na dzielnice
Do tej pory miasto Opole miało dzielnice utworzone tylko na terenach byłych wsi przyłączonych do stolicy regionu (fot. Opole. wikipedia.org)

W czwartek (6 lipca) radni Opola podjęli uchwałę o podziale miasta na 29 dzielnic. To kolejny krok w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego - ocenił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.
Do tej pory miasto Opole miało dzielnice utworzone tylko na terenach byłych wsi przyłączonych do stolicy regionu. "Dzielnice funkcjonujące od 2009 roku były swojego rodzaju testem. Pomysł się sprawdził, stąd nie widzę powodu, by były jakieś przeszkody w powołaniu dzielnic na całym terenie miasta - powiedziała wiceprzewodniczące RM Opole Małgorzata Wilkos.

Zwolennikiem utworzenia dzielnic na terenie całego miasta był prezydent Wiśniewski. "To kolejny, po utworzeniu budżetu obywatelskiego, krok w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego" - mówił.

"Chcemy oddelegować do społeczeństwa maksymalną liczbę uprawnień. Dlatego każda z nowych dzielnic oprócz rady, która będzie podejmowała decyzje w sprawach istotnych dla swojej społeczności, otrzyma sto tysięcy złotych budżetu inwestycyjnego, dzięki któremu będzie mogła zupełnie samodzielnie kształtować swoje otoczenie" - dodał Wiśniewski.

Za pozytywną uznał decyzję o podzieleniu Opola na dzielnice przewodniczący największego klubu opozycyjnego Opola Zbigniew Kubalańca (PO). "To uwieńczenie trwających ponad rok prac. Myślę, że mieszkańcy skorzystają z możliwości, jakie dają im nowe dzielnice" - powiedział.

Uchwała o utworzeniu dzielnic na terenie całego Opola została przyjęta głosami zarówno wspierających prezydenta Wiśniewskiego radnych klubów prawicowych, jak i opozycji. Pierwsze wybory do nowych dzielnic odbędą się jesienią tego roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jacek, 2017-07-07 08:59:58

    Budżet inwestycyjny dla dzielnicy szanującego się, znanego w swiecie miasta: 100tys zł.!!!! Łooo! Akurat na lody dla radnych. No i jedna buda dla bezdomnego psa. Śmiech i paranoja.