PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole: Przeciwnicy powiększenia miasta zapowiadają kolejny Marsz Samorządności

  • KDS/PAP    3 lipca 2017 - 12:32
Opole: Przeciwnicy powiększenia miasta zapowiadają kolejny Marsz Samorządności
Marsz Samorządności przejdzie ulicami Opola 23 lipca (fot. facebook.com/NIEdlarozdzieleniaGminyDobrzenWielki)

Po raz kolejny przeciwnicy powiększenia Opola organizują Marsz Samorządności. Na ulice wyjdą w niedzielę, 23 lipca. Tymczasem cztery gminy, których część terenów od 2017 r. włączono do Opola, wyliczyły, ile straciły na zmianach.
Termin marszu, który przejdzie ulicami Opola nie jest przypadkowy. W lipcu minie równo rok, od kiedy rząd zgodził się na zmianę granic miasta i powiększenie terenu stolicy województwa opolskiego o tereny z czterech podopolskich gmin. - Będzie to I Rocznica Pogrzebania Demokracji na Opolszczyźnie! - piszą na Twitterze organizatorzy wydarzenia. 

Formalnie Opole powiększyło się o 12 sołectw z 4 gmin wraz z 1 stycznia 2017. Już wcześniej przeciwnicy zmian walczyli, by do nich nie doszło. Największy sprzeciw wobec manifestowali mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki. M.in. dwukrotnie przystąpili do strajku głodowego. Bez skutku. 

Tymczasem na ostatniej Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego w Opolu przestawiono najnowsze dane dotyczące strat, jakie poniosły podopolskie gminy Dobrzeń Wielki, Dąbrowa i Komprachcice w wyniku przyłączenia części ich terenów do Opola. Okazuje się, że kwoty idą w miliony złotych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, najwięcej na zmianie stracił Dobrzeń Wielki. Według informacji przekazanych przez skarbnik suma utraconych dochodów budżetu gminy wynosi około 42 mln zł. Z kolei w gmina Dąbrowa, według Ewidencji Środków Trwałych Gminy Dąbrowa od dnia 1 stycznia 2017 r. na terenie, który trafił do Opola znalazł się majątek o wartości księgowej brutto 20 mln zł, (sieć kanalizacyjna, sieć wodociągowa, grunty, budynki, pozostałe środki trwałe i drogi). Zaś w gminie Komprachcice w według Ewidencji Środków Trwałych Gminy Komprachcice od stycznia na terenie, który powiększył Opole znalazł się majątek o wartości księgowej brutto 20,6 mln zł. Rada gminy w uchwale z grudnia 2016 r. dotyczącej wieloletniej prognozy finansowej napisała, że nie są planowane żadne nowe inwestycje ze względu na trudność w określeniu faktycznych dochodów i wydatków gminy.

Gminy cały czas podejmują starania, by odzyskać choć część terenów włączonych do Opola. Jednak nie przynoszą one pozytywnych efektów. Pod koniec czerwca radni Opola głosowali nad uchwalą o pomniejszeniu terenu miasta. Powstała ona na wniosek mieszkańców miasta. Radni zdecydowali o jej odrzuceniu. Swoją decyzję tłumaczyli błędami formalnymi. Zgodnie z tym pomysłem, w Opolu miałaby pozostać elektrownia wraz z terenami łączącymi ją z miastem Opole. Do Dobrzenia Wielkiego wróciłyby tereny wokół elektrowni, na których także działają firmy. 

Wcześniej wojewoda opolski Adrian Czubak negatywnie zaopiniował wnioski trzech gmin - Dobrzenia Wielkiego, Dąbrowy i Prószkowa - o odzyskanie terenów włączonych do Opola.

Nic nie wskazuje na to, aby kolejne próby miały być bardziej skuteczne. Bowiem w czwartek 6 lipca, radni Opola podejmą szereg uchwał powołujących nowe dzielnice. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.