PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole stawia na inwestycje i innowacje

  • JL    9 marca 2016 - 08:08
Opole stawia na inwestycje i innowacje

Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski stawia na inwestycje, infrastrukturę i innowacje. Fot. Opole.pl

Inwestycje, infrastruktura i innowacje. Z naciskiem na te trzy dziedziny został stworzony projekt budżetu Opola na 2016 rok.
Niebawem dokument trafi pod dyskusję i głosowanie radnych.

Całkowity budżet przekroczy 700 milionów złotych. Łączne dochody miasta w 2016 mają wynieść 622 miliony złotych z czego 598 milionów to dochody bieżące a 24 miliony stanowią dochody majątkowe. Przychody będą sięgać ponad 78 milionów złotych. Wydatki nie powinny przekroczyć 684 milionów złotych, w tym wydatki założone na inwestycje to ponad 110 milionów

– Przygotowaliśmy budżet hołdujący zasadzie zrównoważonego rozwoju. Nie mogło w nim zabraknąć elementów stawiających silny akcent na gospodarkę, przyciąganie nowych inwestorów. Zmyślą o nich planujemy wykupić grunty za 5 milionów złotych i uzbrajamy kolejne tereny, w tym te przy ulicach Plebiscytowej i Ozimskiej – informuje prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

W części infrastrukturalnych wydatków miasta znajdą się: budowa ścieżek rowerowych w ramach projektu pod nazwą Bezpieczny transport w Opolu, a także przebudowa ul. Tadeusza Kościuszki.

– Poważnie myślimy o innowacjach. Stąd rozbudowa Parku Naukowo Technologicznego o kolejny budynek na co rezerwujemy 4 miliony złotych. Staramy się też o środki unijne na wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach – wylicza prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Miasto myśli też o remontach szkół i rewitalizacji terenów, czego przykładem jest projekt zmian w obrębie placu Jana Pawła II.

Zgodnie z projektem budżetu, jaki zostanie przedstawiony radnym, utrzymany ma zostać poziom budżetu obywatelskiego – 2,5 miliona złotych, a także milion złotych na rady dzielnic. Łącznie ponad 9 mln zł przeznaczonych zostanie na konkursy (w tym ponad 4 mln zł na sport), a 450 tys. zł trafi na projekt „Odmień swoje podwórko” czy dotacje w ramach „Programu ograniczania niskiej emisji”.

Całkowite saldo zadłużenia na koniec 2016 roku wyniesie 44 proc. w odniesieniu do planowanych dochodów.

– Warto podkreślić, że w pierwotnym budżecie na 2015 rok saldo zadłużenia było planowane na poziomie 266 mln zł, a wszystko wskazuje na to, że zamknie się to kwotą mniejszą o około 44 miliony. Spowoduje to, że zmniejszymy o 1,2 mln zł zadłużenie z poziomu 2014 roku. To kolejny z ważnych sygnałów co do stabilnej sytuacji finansowej miasta. Jest nim też poprawa oceny Fitch, ze stabilnej na pozytywną – zaznacza skarbnik Opola Renata Ćwirzeń-Szymańska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: