PARTNER PORTALU
 • BGK

Opole: urząd miasta chce odzyskać VAT od zrealizowanych inwestycji

 • pap/da    8 września 2015 - 21:11
 Opole: urząd miasta chce odzyskać VAT od zrealizowanych inwestycji
Najprawdopodobniej część z tych spraw rozstrzygnie się jeszcze do końca tego roku. - Byłby to spory zastrzyk gotówki dla miasta – podkreślił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Na odzyskanie kilku milionów złotych z tytułu podatku VAT od zrealizowanych w mieście w latach 2011-2015 inwestycji liczą władze Opola. Miastu ma w tym pomóc firma EY, z którą samorząd podpisał umowę dotyczącą takich działań.
O podpisaniu umowy z firmą doradczą EY (dawniej Ernst & Young) poinformował na zwołanej dziś konferencji prasowej prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Z wiedzy, którą już mamy wynika, że są duże szanse na odzyskanie podatku VAT od inwestycji, które prowadziliśmy. To może być kwota kilku milionów złotych – mówił mediom Wiśniewski zaznaczając, że najprawdopodobniej część z tych spraw rozstrzygnie się jeszcze do końca tego roku. - Byłby to spory zastrzyk gotówki dla miasta – podkreślił.

Skarbnik miasta Renata Ćwirzeń-Szymańska wyjaśniła, że możliwość odzyskania podatku wynika z przepisów dotyczących VAT. Tłumaczyła, że umowa z firmą doradczą polega na zastępstwie procesowym odnośnie odzyskiwania podatku VAT poprzez przedłożenie pełnomocnictwa ze strony miasta na rzecz konsorcjum EY.

Celem umowy jest złożenie korekt do US

- Celem tej umowy jest przede wszystkim złożenie korekt do urzędu skarbowego odnośnie możliwości odzyskania podatku VAT od inwestycji (przeprowadzonych przez miasto Opole – przyp. PAP) w latach 2011-2015, jak również określenia współczynnika struktury sprzedaży pozwalającej na odzyskanie podatku VAT od bieżącej działalności urzędu za ten okres – mówiła Ćwirzeń-Szymańska.

Dodała, że w kwestii określenia współczynnika struktury sprzedaży pozwalającej na odzyskanie podatku VAT od bieżącej działalności urzędu Opole wystąpi z wnioskiem do ministerstwa finansów o uzyskanie tzw. indywidualnej interpretacji dla miasta. "Na podstawie tej indywidualnej interpretacji złożymy korekty do urzędu skarbowego. Domniemam, że też mamy szansę odzyskania podatku VAT w jakiejś sporej części – zaznaczyła skarbnik Opola.

Na podstawie umowy, którą podpisano w poniedziałek, firma doradcza będzie też mogła – jak tłumaczyły dziś władze miasta- podejmować określone działania w imieniu miasta w zakresie postępowania przed organami skarbowymi czy też przed sądami. - Umowa ta zakończy się w momencie, kiedy jej przedmiot zostanie zrealizowany, czyli kiedy przedawnią się zobowiązania podatkowe – zapowiedziała Ćwirzeń-Szymańska.

Ile zarobi EY?

Dodała, że wynagrodzeniem firmy będzie procent od odzyskanego dla miasta podatku VAT, czyli tzw. wynagrodzenie od sukcesu. Zapewniła, że wynegocjowano niską, kilkuprocentową stawkę. Jak tłumaczył prezydent Opola wysokość takiej stawki zależy m.in. od wielkości gminy czy kwoty możliwej do odzyskania.

Skarbnik Opola wskazała, że zrealizowanymi przez miasto w latach 2011-2015 inwestycjami, od których VAT nie był odzyskiwany, są np. budowa Centrum Wystawienniczo-Kongresowego, przebudowa opolskiego amfiteatru podlegającego Narodowemu Centrum Polskiej Piosenki czy budowa Centrum Sportu.

Prezydent Opola zapowiedział, że część pieniędzy z odzyskanego VAT-u może też pójść na zmniejszenie deficytu miasta, a część - zostać przeznaczona na kolejne inwestycje, choćby na wkład własny do planowanej budowy pawilonu dzikich kotów w opolskim zoo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Opolanin, 2015-09-13 20:29:18

  Dlaczego dopiero teraz? Zdecydowana wiekszosc gmin juz odzyskala podatek, a Opole przespalo kilka lat. Co wiecej w konsekwencji wiele nieodliczonego podatku naliczonego sie przedawnilo. Kto poniesie konsekwencje? Po co firma doradcza? Za co pensje pobiera skarbnik i radcowie prawni, ktorych siedzi t...am masa!?! Mam nadzieje, ze RIO zrobi z nimi porzadek!  rozwiń
 • gosc, 2015-09-09 22:54:08

  Do sprawny samorząd 1.8: dobry pomysł, a skarbnik to nie ma się czym chwalić wręcz przeciwnie to wstyd że nic do tej pory nie robił powinien wziąć się do roboty i przyswoic sobie ustawę o podatku VAT bo nawet małe gminy, w których 1 osoba zajmuje się podatkiem same odzyskują VAT
 • sprawny samorząd 1.8, 2015-09-09 13:29:43

  Rozliczenie podatku VAT z US to podstawowa praca zwykłego księgowego. Zatem po co jakieś drogie firmy consultingowe? Jeśli zatrudnieni pracownicy pionu finansowego nie potrafią ogarnąć podstawowych czynności to zlikwidować ten pionu a księgowość powierzyć firmie zewnętrznej ( zgodnie z nowelą ustawy... o centrach usług). To nie jest żaden odzysk VATu tylko zwrot nadwyżki VAT z tytułu rozliczenia podatku należnego i naliczonego. Przy realizacji inwestycji równolegle się prowadzi ewidencję podatku VAT w odniesieniu do działalności opodatkowanej, zwolnionej i nie związanej ze sprzedażą usług i/lub towarów. Natomiast jeśli VAT od inwestycji nie był "odzyskiwany" w poprzednich latach to świadczy o braku prawidłowego zarządzania finansami miasta w wyniku którego powstają starty z tytułu odsetek od kapitału, które miasto musiało dodatkowo pożyczyć by pokryć deficyt. Wynik budżetu Opola: 2011 (-25,8 mln zł); 2012 (+14,0 mln zł); 2013 (-34,4 mln zł); 2014 (-4,6 mln zł) ; 2015 plan wg stanu 30.06.15 (-56,2 mln zł)  rozwiń