PARTNER PORTALU
  • BGK

Opole wesprze finansowo gminę Dobrzeń Wielki

  • PAP/AT    13 października 2016 - 12:35
Opole wesprze finansowo gminę Dobrzeń Wielki
W wyniku powiększenia Opola, od 1 stycznia 2017 r. w granicach miasta znajdzie się 12 sołectw lub ich części położonych dotychczas w czterech sąsiednich gminach (Dobrzeń Wielki, fot.dobrzen.pl)

• Samorząd Opola, które z początkiem przyszłego roku powiększy się m.in. o część terenów sąsiedniej gminy Dobrzeń Wielki, wesprze tę gminę kwotą 9,5 mln zł - wynika z projektu uchwały, którą w końcu października zajmą się opolscy radni.
• Wcześniej samorząd Opola zadeklarował także zwolnienie z opłat należnych gminie nowych mieszkańców miasta.
Deklarację wsparcia finansowego dla sąsiedniej gminy prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski złożył w połowie lipca tego roku, gdy opolscy samorządowcy oczekiwali na pozytywną decyzję rządu w sprawie powiększenia Opola. Środki dla Dobrzenia Wielkiego, rekompensujące tej gminie wpływy utracone z powodu zmiany granic, to jeden z elementów kontraktu społecznego, który władze Opola na początku tego roku obiecały mieszkańcom przyłączanych do miasta terenów.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Urzędu Miasta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak, wysokość 9,5-milionowej dotacji jest efektem ustaleń finansowych pomiędzy gminami. Gotowy jest już projekt uchwały w tej sprawie, który zostanie przedstawiony opolskim radnym podczas sesji zaplanowanej na 27 października.

W wyniku powiększenia Opola, od 1 stycznia 2017 r. w granicach miasta znajdzie się 12 sołectw lub ich części położonych dotychczas w czterech sąsiednich gminach. Jednym ze skutków tej zmiany była potrzeba przygotowania propozycji nowych nazw ulic, tam gdzie powtarzały się one w Opolu i na przyłączanych do miasta terenach. W czwartek samorząd poinformował, że w przyłączanych sołectwach nazwę zmieni 157 ulic, z czego w 86 przypadkach nowe nazwy zaproponowała społeczność lokalna. W Opolu nowe nazwy zyska 12 ulic, a dwie, które nie są drogami publicznymi, pozostaną odtąd bez nazwy.

Już wcześniej samorząd Opola zadeklarował zwolnienie z opłat należnych gminie nowych mieszkańców miasta, którzy będą musieli wymienić prawa jazdy, dowody rejestracyjne i tablice rejestracyjne samochodów. Procedury wymiany tych dokumentów będą obowiązywały nowych mieszkańców Opola mieszkających przy ulicach, których nazwy ulegną zmianie.

Przygotowane przez opolskich urzędników propozycje zmiany nazw ulic zostały poddane konsultacjom z przedstawicielami społeczności lokalnych oraz zaprezentowane mieszkańcom tych terenów poprzez publikację prasową. W toku konsultacji, które zakończyły się 10 października, mieszkańcy nadesłali 112 propozycji - najwięcej z sołectw Chmielowice, Sławice i Winów. Po konsultacjach przygotowane zostały projekty uchwał o zmianie nazw ulic, którymi w końcu października zajmą się radni.

"Przedkładane przez sołtysów oraz kierowane drogą mailową do urzędu propozycje mieszkańców zostały przyjęte, o ile tylko spełniały warunek unikalności czyli nie dublowały się wzajemnie lub nie pokrywały się z nazwami ulic już funkcjonującymi" - poinformowała rzeczniczka.

W całości zostały przyjęte propozycje nowych nazw przygotowane przez mieszkańców i rady sołeckie Żerkowic, Chmielowic, Sławic i Winowa. Rady sołeckie Wrzosek, Borek, Brzezia, Czarnowąs, Krzanowic i Świerkli zrezygnowały z uczestnictwa w procesie konsultacji, natomiast mieszkańcy tych miejscowości przekazali własne propozycje. Aktywnie uczestniczyli w tym procesie mieszkańcy Wrzosek, napływały także propozycje z Krzanowic, Czarnowąs i Świerkli.

Wcześniej samorząd Opola zapewnił, że nowi mieszkańcy Opola po przyłączeniu do miasta nie zapłacą wyższego niż dotąd podatku od nieruchomości - stawki tego podatku na tym terenie będą równe stawce, jaka obowiązuje w gminie Dobrzeń Wielki. Ujednolicone zostaną też stawki śmieciowe.×
KOMENTARZE (2)

  • Tom, 2016-10-19 14:06:24

    NIEPOTRZEBNE NAM ŻADNE OPINIE, aby jednoznacznie stwierdzić, że podczas procedowania zmiany granic administracyjnych naszej Gminy złamano obowiązujące w naszym kraju prawo. Jednym z podstawowych warunków pozwalających na realizowanie zmiany granic gminy wynikającym z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 8 ma...rca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 446) jest takie ustalenie i zmiana granic, aby zapewniały gminie terytorium możliwie jednorodne ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, uwzględniało więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe oraz zapewniało zdolność wykonywania zadań publicznych. W przypadku Gminy Dobrzeń Wielki nikt już nie zaprzecza (nawet prezydent Wiśniewski), że jej budżet, nawet po dokonaniu drastycznych cięć, nie jest w stanie zapewnić zdolności wykonywania podstawowych zadań publicznych. Po tych wszystkich zaplanowanych a uderzających w nas, zwykłych mieszkańców, korektach budżetowych do normalnego funkcjonowania naszej gminy zabraknie około 9,5 miliona złotych.  rozwiń
  • sprawny samorząd 1.8, 2016-10-13 14:37:33

    Coś chyba z prawem na bakier. Jak to sobie prominenty wyobrażają zróżnicowanie podatku od nieruchomości w zależności o miejsca zamieszkania na obszarze tej samej jednostki samorządowej. Taka uchwała od razu jest wywalona przez wojewodę do kosza. Podobnie ze zwolnieniem z opłat przy wymianie dokumen...tów- albo ulga dotyczy wszystkich obywateli miasta albo ulgi nie ma. Po trzecie - samorząd miasta to "se" może obiecywać gruszki na wierzbie, natomiast prawo nie daje możliwości udzielania tzw. dowolnych rekompensat czy dofinansowań. Z budżetu miasta możemy udzielać dotacji celowych lub wypłaty odszkodowań za np. wywłaszczenie, kar umownych z tytułu dostaw towarów i usług a nie jakieś rekompensowanie utraconych dochodów innej gminy. Politycy obiecują ile się da a potem powiedzą, że RIO nie pozwala na taką dyspozycje środkami budżetowymi  rozwiń