PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolscy posłowie PO wystosowali wniosek do premier o mechanizm kompensacyjny

  • PAP    22 lipca 2016 - 16:43
Opolscy posłowie PO wystosowali wniosek do premier o mechanizm kompensacyjny
Dzięki powiększeniu granic do budżetu Opola - według Wiśniewskiego - wpłynie z podatków kilkadziesiąt milionów złotych więcej. (Fot. Opole.pl)

- Klub parlamentarny PO wnioskuje do premier Beaty Szydło o przygotowanie mechanizmu kompensującego gminom, kosztem których powiększone zostanie Opole, utracone przychody - poinformowali w piątek (22 lipca) w Sejmie posłowie Platformy z woj. opolskiego.
Rząd we wtorek (19 lipca) przyjął rozporządzenie, zgodnie z którym z początkiem przyszłego roku powierzchnia Opola ma zwiększyć się o sołectwa z podopolskich gmin: Dąbrowy, Dobrzenia Wielkiego, Komprachcic i Prószkowa. Przeciwko powiększeniu powierzchni Opola od miesięcy protestowali samorządowcy i część mieszkańców podopolskich gmin.

Podczas piątkowej (22 lipca) konferencji prasowej w Sejmie Ryszard Wilczyński (PO) ocenił, że decyzja rządu "ma bezprecedensowy charakter". - Pierwszy raz w Rzeczypospolitej zdarzyło się, że poszerzenie odbywa się przy tak zdecydowanym oporze społeczności lokalnych przyłączanych do ośrodka miejskiego, przy całkowitej niezgodzie gmin, przy braku jakiegokolwiek mechanizmu kompensacyjnego, gdyż to powiększenie stawia gminy w bardzo trudnej sytuacji - podkreślił poseł.

Czytaj też: Rzeszów powiększa granice. W nowe osiedle zostanie zainwestowane 20 mln zł

Według niego szczególnie trudna sytuacja będzie miała miejsce w gminie Dobrzeń Wielki, ponieważ straci ona 62 proc. swoich przychodów (ok. 43,2 mln zł), przy czym wraz ze zmianą granic do Opola przejdzie ok. 30 proc. mieszkańców.

- Gmina ta kalkuluje, że nie będzie w stanie prowadzić swojej działalności, albowiem przy maksymalnych oszczędnościach, redukcjach personelu i usług publicznych i tak w jej budżecie zabraknie w przyszłym roku 9 mln zł - podał Wilczyński.

Granice Opola

Posłowie PO przypomnieli w piątek (22 lipca), że rząd przyjął rozporządzenie ws. zmiany granic Opola na dzień przed zapowiadaną dyskusją na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wilczyński wskazał na sytuację, w której Rządowe Centrum Legislacji informowało departament prawny MSWiA, że nie będzie potrzebne opiniowanie projektu rozporządzenia, jeśli będzie istniała opinia Komisji Wspólnej.

- Platforma Obywatelska pismem klubu wnosi do pani premier o wyjaśnienie sytuacji, aby na przyszłość nie zachodziło tak daleko idące lekceważenie reprezentacji samorządu terytorialnego w Polsce, a jednocześnie aby pilnie opracować mechanizm kompensacyjny tak, aby mógł on zadziałać i być buforem na tę trudną, nieoczekiwaną, niepożądaną dla społeczności lokalnych zmianę - powiedział Wilczyński.

Leszek Korzeniowski (PO) ocenił, że powiększenie Opola kosztem okolicznych gmin może być pierwszym krokiem w kierunku końca woj. opolskiego. Przypominając wypowiedzi przedstawicieli PiS ws. postulatów utworzenia woj. częstochowskiego uznał, że jeżeli odbyłoby się to kosztem powiatów tego regionu, woj. opolskie "nie ma wtedy żadnych szans, żeby funkcjonować".

Będą zmiany w ustawie o samorządzie?

Poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla (niezrz.) zapowiedział działania na rzecz zmiany zapisów ustawy o samorządzie. Ocenił, że zastosowana przez prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego procedura wniosku o zmianę granic miasta jest niesprawiedliwa, nie uwzględnia bowiem głosów słabszych, czyli samorządów, kosztem których w tym wypadku Opole wchłania atrakcyjne tereny.

- Gdyby spojrzeć na mapę, widać od razu, że jest to nic innego, jak tylko skok na kasę. Z jednej gminy zabiera się te sołectwa, na terenie których funkcjonuje i jest rozbudowywana Elektrownia Opole, a w drugiej to są przygotowywane z wielkim trudem przez władze gminy tereny inwestycyjne" - zaznaczył Galla.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.