PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: 336 mln zł na inwestycje i rozwój przedsiębiorczości

  • MN    8 grudnia 2016 - 14:16
Opolskie: 336 mln zł na inwestycje i rozwój przedsiębiorczości
- To bardzo ważne pieniądze w opolskim Regionalnym Programie Operacyjnym – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. (fot. opolskie.pl)

• Bank Gospodarstwa Krajowego (Grupa PFR) podpisał 8 grudnia umowę z Zarządem Województwa Opolskiego, dzięki której na inwestycje i rozwój przedsiębiorczości przeznaczona zostanie kwota ponad 336 mln zł.
• Opolskie jest dziewiątym regionem, który przy współpracy z BGK uruchamia instrumenty zwrotne w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014 – 2020.
- Dzisiejsza uroczystość pozwoli na szybkie uruchomienie instrumentów finansowych w regionach, a w konsekwencji na przyspieszenie wykorzystania funduszy programów regionalnych. Wsparcie będzie ukierunkowane przede wszystkim na rozwój sektora MŚP. Wspólnie z regionami i BGK chcemy zbudować efektywny system wsparcia zwrotnego w Polsce – powiedział minister rozwoju Adam Hamryszczak.

W ramach współpracy z samorządem województwa opolskiego BGK podpisał umowy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki oraz Wojewódzkim Urzędem Pracy w Opolu. Województwo opolskie uruchamia zwrotne formy finansowania ze środków UE, w tym na rzecz rozwoju MŚP, wsparcia inwestycji z zakresu efektywności energetycznej oraz poprawy sytuacji na rynku pracy. Środki będą dostępne dla przedsiębiorstw, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz osób bezrobotnych. Taka forma uruchomienia środków RPO WO zapewnia możliwość ich wielokrotnego wykorzystania i wzmacnia efektywność realizowanych z ich udziałem przedsięwzięć.

Czytaj też: Ponad 300 mln zł na samorządowe drogi

- To bardzo ważne pieniądze w opolskim Regionalnym Programie Operacyjnym. Przeznaczone są na pożyczki i poręczenia, a to oznacza, że będą pracować na rzecz przedsiębiorców wiele lat służąc rozwojowi firm, a przez to również rozwojowi naszej gospodarki – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Realizując postanowienia zawartych umów BGK dokona wyboru profesjonalnych instytucji, pełniących rolę pośredników finansowych, do zadań których należeć będzie bezpośrednia współpraca z beneficjentami wsparcia oraz udzielanie preferencyjnych pożyczek i poręczeń. W ramach łącznej kwoty przeznaczonej na finansowanie zwrotne, ponad 50 mln zł stanowić będą środki wnoszone przez pośredników finansowych, a 286 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

Czytaj też: Pół miliarda złotych z UE dla pięciu miast

- Oferta Banku Gospodarstwa Krajowego w zakresie zarządzania środkami przeznaczonymi na instrumenty finansowe jest na tyle atrakcyjna, że chcą z niej skorzystać kolejne regiony. Z przebiegu przygotowań wnioskujemy, że do dziewięciu województw, które podpisały umowy i będą wraz z BGK realizowały swoje programy, dołączą wkrótce kolejne – zaznaczył Przemysław Cieszyński, członek zarządu BGK.

Podpisane umowy zakładają wsparcie ze środków RPO WO w postaci preferencyjnych pożyczek i poręczeń, w szczególności na finansowanie:

- kapitału zalążkowego na rozruch oraz rozszerzenie działalności gospodarczej, w tym nie tylko podstawowej, ale także na realizację nowych projektów czy przechodzenie na nowe rynki i rozwiązania;
- budowy, rozbudowy i zakupu wyposażenia przez MŚP dla zaplecza badawczo-rozwojowego w celu rozwoju działalności innowacyjnej regionu;
- kosztów tworzenia i poszerzania zdolności przedsiębiorstw do rozwoju produktów i usług;
- kosztów inwestycji z zakresu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszania zapotrzebowania na energię w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych;
- kosztów inwestycji z zakresu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej przez MŚP;
- kosztów rozpoczęcia działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne.

Bank Gospodarstwa Krajowego inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Zgodnie z planem rządu będzie działać w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, rozwijając systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. BGK zarządza także programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.