PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie gminy nie odzyskają terenów włączonych do miasta Opole

  • PAP/JS    5 maja 2017 - 17:06
Opolskie gminy nie odzyskają terenów włączonych do miasta Opole
We wniosku gminy Dobrzeń Wielki napisano m.in., że zmiana jej granic zainicjowana przez władze Opola przeprowadzona była bez obszernej i pogłębionej analizy (fot. Opole. wikipedia.org)

Wojewoda opolski Adrian Czubak negatywnie zaopiniował wnioski trzech gmin, które chcą odzyskać tereny włączone do miasta Opole - poinformowała rzeczniczka wojewody Martyna Kolemba.
• Wnioski o powiększenie granic kosztem miasta Opole skierowały do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji gminy: Dobrzeń Wielki, Dąbrowa i Prószków.

• To z ich obszaru na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 19 lipca 2016 roku wyłączono kilka sołectw, które weszły w skład stolicy regionu.

We wniosku gminy Dobrzeń Wielki napisano m.in., że zmiana jej granic zainicjowana przez władze Opola przeprowadzona była bez obszernej i pogłębionej analizy, a argumenty dotyczące koniecznością pozyskania dodatkowych terenów inwestycyjnych i problemem depopulacji w regionie nie zostały w należyty sposób udokumentowane.

Radni gminy wskazali, że poprzez zmianę granic administracyjnych nie zostanie zmieniony indeks narodzin, natomiast w przypadku terenów inwestycyjnych, zdaniem wnioskodawców, rzeczywiste pobudki prezydenta Opola polegały jedynie na zapewnieniu miastu dodatkowych dochodów własnych, zwłaszcza z podatków od nieruchomości z terenów elektrowni, kosztem gmin sąsiadujących.

Także rada gminy Prószków uważa, że miasto Opole już przed powiększeniem posiadało w swoich granicach około 4 tysięcy ha gruntów, tj. 41 proc. powierzchni miasta, które spełniały warunki terenów potencjalnego rozwoju funkcji miejskich: mieszkaniowej, usługowej, przemysłowej, parkowej, komunikacyjnej i infrastrukturalnej".

W ocenie rady gminy Prószków, brak zagospodarowania tych terenów "świadczy co najmniej o braku konstruktywnych pomysłów władz Opola, które chciały jak najmniejszym nakładem sił pozyskać nowe tereny inwestycyjne, odbierając je sąsiednim gminom".

Zanim wnioski gmin o zmniejszenie Opola i przywrócenie ich granic sprzed 1 stycznia 2017 roku trafią do MSWiA, zostały ocenione przez wojewodę opolskiego. We wszystkich trzech przypadkach opinia ta jest negatywna. "Wnioski nie posiadają wymaganych prawem zaświadczeń, map ewidencyjnych i dokumentów planistycznych. W przypadku gmin Dąbrowa i Prószków nie przeprowadzono także konsultacji społecznych. W tej sytuacji wojewoda wydał trzy opinie negatywne" - powiedziała rzeczniczka wojewody.

Przedstawiciele wnioskodawców przyznają, że spodziewali się takiej opinii wojewody. Wójt gminy Dobrzeń Wielki Henryk Wróbel powiedział, że taka decyzja "wcale go nie dziwi". "Powiem tylko, że rok temu braki formalne panu wojewodzie nie przeszkadzały" - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • opsad, 2017-05-08 08:53:41

    Jaki rządzi !
  • Andre, 2017-05-05 22:40:49

    Strasburg przywróci granice przynajmniej gminie Dobrzeń Wielki