PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie kupiło udziały w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

  • AW/PAP    24 listopada 2015 - 18:24
Opolskie kupiło udziały w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Obrady sejmiku woj. opolskiego (fot.opolskie.pl)

Radni województwa opolskiego wyrazili zgodę na nabycie od gminy Wałbrzych 1029 udziałów w Spółce Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST PARK. Podczas listopadowej sesji dokonano też zmiany w składzie zarządu regionu.
Jak podaje opolski urząd marszałkowski, posiadanie dodatkowych udziałów w SSE pozwoli samorządowi województwa opolskiego na uzyskanie drugiej pozycji (po Skarbie Państwa) w spółce. Władze regionu liczą, że przełoży się to na pozyskiwanie kolejnych inwestorów w opolskim, a co za tym idzie nowych miejsc pracy.

Udziały te mają kosztować ponad 16,5 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z kolei ze sprzedaży WSSE terenów inwestycyjnych w gm. Skarbimierz (Opolskie).

Dotychczas Opolszczyzna miała w WSSE 42 udziały, które stanowiły 0,16 proc. kapitału zakładowego. Kupiła je w kwietniu ub. roku od Kudowy Zdroju za 420 tys. zł. Okazja do zakupu kolejnych udziałów - o co region opolski zabiegał od kilku lat - pojawiła się, gdy gm. Wałbrzych uznała, że chce sprzedać swój pakiet udziałów - w sumie 1411 (co stanowiło blisko 5,7 proc.). Pakiet ten został wyceniony na ponad 22,7 mln zł. Władze woj. opolskiego postanowiły skorzystać z prawa pierwokupu i złożyły ofertę przejęcia tych akcji.

Pieniądze na ten cel samorząd województwa pozyskał ze sprzedaży dla WSSE terenów inwestycyjnych będących już w tej strefie, ale nie będących jej własnością, które regionowi nieodpłatnie przekazała gm. Skarbimierz. Początkowo miało to być 81 ha, jednak - jak powiedział PAP w środę członek zarządu woj. opolskiego Grzegorz Sawicki - ostatecznie gmina zdecydowała się przekazać województwu 71 ha. Teren ten wyceniono na nieco ponad 16,5 mln zł i za taką kwotę samorząd woj. opolskiego zdecydował się wykupić większość pakietu udziałów gm. Wałbrzych. Zgody na to stosowną uchwałą udzielił opolski sejmik.

"Wobec reszty udziałów z całego pakietu gm. Wałbrzych zastosowany ma zostać mechanizm ich umorzenia przez WSSE" - dodał Sawicki.

Skarbnik woj. opolskiego Stanisław Mazur dodał, że wszelkie transakcje finansowe związane z zakupem pakietu udziałów oraz sprzedaży gruntów mają zostać przeprowadzone w przyszłym tygodniu.

Czy to pomoże zahamować odpływ ludności? Przypomnijmy, według demografów opolskie to najszybciej wyludniający się region. Wśród powodów, które w diagnozie respondenci z Opolszczyzny wskazywali jako te, przez które nie decydują się na dzieci, była trudność godzenia pracy z rodzicielstwem (w porównaniu z resztą kraju wskazało na to dwa razy więcej respondentów), trudne warunki bytowe oraz złe warunki mieszkaniowe.

Szymon Ogłaza nowym członkiem zarządu województwa

Radni zdecydowali także, że dotychczasowy dyrektor gabinetu wojewody opolskiego, Szymon Ogłaza zostanie nowym członkiem zarządu województwa. Wcześniej o kandydaturze tej zdecydował zarząd PO w regionie. Ogłazę na stanowisko rekomendował marszałek. Ogłaza zastąpi Tomasza Kostusia, który w październikowych wyborach parlamentarnych wywalczył mandat poselski.

W głosowaniu tajnym 21 radnych głosowało za tą kandydaturą, czterech było przeciw, a dwoje radnych wstrzymało się od głosu. Szymon Ogłaza ma lat 36, jest absolwentem politologii Uniwersytetu Opolskiego, oprócz pracy w gabinecie wojewody (od 2008 roku) był m.in. członkiem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Był też pełnomocnikiem wojewody opolskiego ds. polskiej prezydencji w radzie UE, jest członkiem kilku rad społecznych placówek ochrony zdrowia, radnym Opola VI i VII kadencji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • RATUNEK ?, 2016-01-01 15:13:37

    Takie myślenie o SSE, przydałoby się też w Białymstoku - gdyby były uzbrojone tereny w SSE, to wybudowanoby fabryki i byłyby miejsca pracy.