PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie najlepszym regionem w Europie?

  • opolskie.pl    9 lutego 2011 - 11:14
Opolskie najlepszym regionem w Europie?

- Polska jest europejskim liderem w wydatkowaniu funduszy. A skoro nasze województwo okazało się najlepsze w kraju, to możemy przyjąć, że jesteśmy najlepszym regionem w Europie – żartował marszałek Józef Sebesta w trakcie spotkania z opolskimi samorządowcami.
W wydatkowaniu funduszy (poziom certyfikacji do KE) Opolszczyzna o dziesięć punktów procentowych zdystansowała województwo lubuskie, które zajęło drugą lokatę. Opolskie okazało się liderem także w innych konkursowych kryteriach – m.in. w wielkościach podpisanych umów - w pięciu branych pod uwagę obszarach (badania i rozwój technologiczny, społeczeństwo informacyjne, transport, energia, ochrona środowiska).

Nagrodą w konkursie o Krajową Rezerwę Wykonania jest bonus w postaci dodatkowych 54.156 tys. euro. Do kwoty tej trzeba dodać 3,8 mln euro na tzw. dostosowanie techniczne oraz ponad 6,2 mln euro dodatkowych pieniędzy, przeznaczonych na usuwanie skutków ubiegłorocznej powodzi. Daje to sumę ponad 64,3 mln euro. - A to oznacza – jak zauważał marszałek – że pierwotne fundusze o wartości 427 mln euro, przyznane Opolszczyźnie na lata 2007-2013, rosną o 18 proc. do kwoty 491.446 tys. euro.

Czytaj też: Dodatkowe 44 mln euro

Zarząd Województwa przedstawił też propozycje wykorzystania dodatkowych funduszy. I tak: 19,5 mln euro ma być przeznaczone na wzmocnienie atrakcyjności gospodarczej regionu, 3 mln euro na społeczeństwo informacyjne, 30,34 mln euro na transport, 2,3 mln euro na ochronę środowiska i 8 mln euro na infrastrukturę społeczną i szkolnictwo wyższe.

Między innymi ma zostać przebudowana droga wojewódzka Przypiecz – Dzików, wybudowana obwodnica Prószkowa, planowana jest przebudowa i rozbudowa Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. 2 mln euro otrzyma JuraPark w Krasiejowie na podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu. Dodatkowe pieniądze na usuwanie skutków powodzi pozwolą wyremontować walący się most w Cisku, w ciągu drogi Cisek-Bierawa.

O dodatkowe pieniądze będzie się można ubiegać na modernizację dróg lokalnych, ale pod warunkiem, że prowadzić one będą do terenów inwestycyjnych.

Wnioski i propozycje związane z zagospodarowaniem dodatkowych funduszy, które spłynęły z całego województwa, trzykrotnie przekroczyły wartość otrzymanej nagrody. Mimo to wielu samorządowców nie kryło rozczarowania. Starosta strzelecki, Józef Swaczyna, pytał czy to chochlik drukarski, czy celowe działanie, że w propozycjach nie ma ani jednej drogi powiatowej. Marszałek odpowiadał, że wytyczne Komisji Europejskiej są jednoznaczne – drogi wojewódzkie – tak, i drogi lokalne wiodące do terenów inwestycyjnych.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.