PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie obligacje na kupno obligacji

  • PAP    29 sierpnia 2013 - 08:54
Opolskie obligacje na kupno obligacji

Województwo opolskie wyemituje jeszcze w tym roku obligacje warte 24 mln zł. Chce dzięki temu skupić obligacje z 2009 r. i zaoszczędzić - zdaniem skarbnika - co najmniej milion złotych na niższym oprocentowaniu dzięki obniżkom stóp procentowych.
Decyzję o emisji obligacji zatwierdzili na ostatniej sesji sejmiku woj. opolskiego radni.

Papiery mają zostać wyemitowane w ośmiu serach po 3 mln zł każda - w sumie 2,4 tys. walorów o wartości nominalnej 10 tys. zł każdy. Obligacje mają być przeznaczone dla mniej niż stu indywidualnych adresatów.

Jak powiedział skarbnik woj. opolskiego Stanisław Mazur, termin ich wykupu wyznaczono na lata 2015-2022.

Wyjaśnił, że tegoroczna emisja obligacji ma pozwolić na spłatę zaciągniętych wcześniej, w 2009 r., zobowiązań z tego tytułu. W uzasadnieniu uchwały woj. opolskiego, którą sejmik przyjął na ostatniej sesji zapisano, że obecna sytuacja na rynku usług bankowych, zwłaszcza duże obniżki stóp procentowych, daje możliwość uzyskania niższego oprocentowania.

Skarbik wskazał, że w przypadku obligacji z 2009 r. marża wynosił 2,1 proc. Obecnie spodziewa się, iż możliwe będzie uzyskanie oprocentowania w wysokości około 1 procenta.

"Spłata wyżej oprocentowanych obligacji i zaciągnięcie długu w tej samej kwocie, ale na korzystniejszych warunkach, ma przynieść duże oszczędności dla budżetu województwa. Spodziewamy się, że może to być co najmniej milion złotych" - dodał Mazur.

Z wyliczeń skarbnika wynika, że po emisji obligacji w tym roku i wykupieniu tych z 2009 roku planowany dług woj. opolskiego na koniec 2013 r. wyniesie ponad 232,5 mln zł i będzie niższy o prawie 21,6 mln zł w porównaniu z zadłużeniem z końca roku 2012.

Na koniec roku 2012 woj. opolskie przekroczyło 60-procentowy wskaźnik zadłużenia. Według orzeczenia Regionalnej Izby Obrachunkowej z kwietnia tego roku, która z zastrzeżeniami zaopiniowała sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego budżetu regionu, wskaźnik ten na koniec grudnia 2012 sięgnął na Opolszczyźnie 61,3 proc. wysokości dochodów z poprzednich 12 miesięcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.