PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskim władzom wymarzył się park naukowy

  • AW/Gazeta Wyborcza Opole    19 stycznia 2012 - 20:31
Opolskim władzom wymarzył się park naukowy

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego są pieniądze, które mogą zostać przeznaczone na utworzenie takiego parku technologicznego na Opolszczyźnie. O takim projekcie dyskutują wspólnie władze województwa i miasta Opola, które miałoby być liderem projektu. Ale sprawa nie jest prosta.
Jest już pomysł na usytuowanie parku naukowo-technologicznego w sąsiedztwie budowanego właśnie Centrum Kongresowo-Wystawienniczego i terenów inwestycyjnych, wchodzących w skład specjalnej strefy ekonomicznej w Opolu.

Byłaby to nowa inwestycja, która obejmowałaby m. in. budowę powierzchni pod wynajem, budowę inkubatora i laboratoriów. Park oferowałby kompleksowe usługi w dziedzinie doradztwa dotyczącego przedsiębiorczości i innowacji, terenów inwestycyjnych i powierzchni do wynajęcia, laboratoriów badawczych i centrum konferencyjnego.

Współpraca lokalnej nauki z przedsiębiorcami, właśnie w ramach parku technologicznego, działa już z powodzeniem w wielu polskich miastach, m.in. w Rzeszowie, dlatego też przygotowanie projektu to również zbieranie cennych doświadczeń w tej dziedzinie. Według oceny prezydenta Opola Ryszarda Zembaczyńskiego (sprawdź jego notowania/zabierz głos), opolski park mógłby zacząć funkcjonować za 3 lata.

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" , Opole musi napisać dobry projekt, by dostać w konkursie pieniadze na park z urzędu marszałkowskiego. Potrzebny jest też wkład własny. Parkiem zarządzać ma więc spółka.

- Prawdopodobnie w skład parku wejdzie budowane Centrum Kongresowo-Wystawiennicze, być może Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podległe urzędowi marszałkowskiemu - wylicza w rozmowie z "GW" wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski.

Całkowity szacunkowy koszt parku to 42 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Keson, 2012-01-22 21:10:10

    Oj wcale a wcale się nie dziwię, że im się wymarzył taki Park. Jest on obiektem pożądania wielu miast.