PARTNER PORTALU
  • BGK

Oregon w USA wprowadził podatek od nowych rowerów

  • GP    10 lipca 2017 - 10:05
Oregon w USA wprowadził podatek od nowych rowerów
Fakt, że stan opodatkował rowery budzi też oburzenie u niektórych komentatorów: - (fot.:pixabay.com)

W pierwszych dniach lipca Senat stanowy stanu Oregon skierował do podpisu prawo, które nałoży podatek na nowe rowery sprzedawane w tym stanie USA.
Stan Oregon w Stanach Zjednoczonych skończył procedować regulację prawną, która uczyniła go jedyną jednostką administracyjną za Atlantykiem, która może się pochwalić podatkiem od rowerów.

6 lipca Senat stanowy Oregon wysłał do gubernatora do podpisu ustawę, w której w sekcji 92. zapisano, że wprowadza się podatek od sprzedanych rowerów. Na mocy tego prawa sprzedający rowery będą zobowiązani odprowadzać do budżetu stanu podatek. W pierwotnym założeniu miał on wynosić od 4 do 5 proc. wartości bicykla, ale po procedowaniu udało się ustalić jego wysokość na stałe 15 dolarów. Objęte są nim nowe rowery o średnicy koła wielkości 26 cali (lub więcej) oraz jeśli ich cena wynosi minimum 200 dolarów .

Szacuje się, że przychody dla budżetu stanu, jakie wygeneruje nowy podatek będą wynosić 1,2 miliona dolarów rocznie a administracyjny koszt obsługi takiej opłaty będzie nie większy niż 100 tysięcy dolarów.

Amerykańskie media informowały w czwartek (6 lipca), że ogół zebranych środków z nowego podatku będzie przekazany na inwestycje w infrastrukturę rowerową.

Nie brakowało też bardziej krytycznych głosów, w tym dość prześmiewczej opinii, którą napisali dziennikarze portalu bikeportland.org:

- I jest, opodatkowanie najzdrowszego, najmniej drogiego a przede wszystkim przyjaznego środowisku środka transportu, jaki wymyślił człowiek.

Przepisy o podatku od rowerów wejdą w życie w stanie Oregon w październiku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.