Orliki pod restrykcyjną ochroną

Rada gminy nie może ustalać zasad odpowiedzialności materialnej za zniszczenie lub uszkodzenie wyposażenia orlików, ani określać sankcji za nieprzestrzeganie regulaminu użytkowania boisk.
Orliki pod restrykcyjną ochroną

Przypomniał o tym wojewoda podkarpacki w rozstrzygnięciu nadzorczym, unieważniając część uchwały Rady Gminy Chłopice dotyczącej regulaminu użytkowania orlików.

Czytaj też: Orliki podsumowane

Wojewoda przyznał, że zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym gmina ma prawo m.in. do ustalania zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, a za takie należy uznać orliki. Tylko, że rada Chłopic przekroczyła swoje uprawnienia, ponieważ określiła zasady odpowiedzialności materialnej za zniszczenie lub uszkodzenie sprzętu i urządzenia boiska oraz wprowadziła sankcję na podstawie odrębnych przepisów za naruszenie porządku publicznego lub nieprzestrzeganie regulaminu w postaci usunięcia z boiska.

Czytaj też: Orliki są sukcesem samorządów

Tymczasem, zdaniem wojewody, uchwalając regulamin korzystania z boisk sportowych, rada uprawniona była do uregulowania w nim tylko zasad i trybu korzystania z boisk.

Czytaj też: Orliki będą miały ściany wspinaczkowe?


Wojewoda przypomniał, że potwierdza to również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 16 listopada 2011 r., według którego rada gminy nie jest uprawniona do wprowadzenia do aktu prawa miejscowego jakichkolwiek przepisów ustalających lub modyfikujących odpowiedzialność karną i cywilną.

Z kolei, zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 2 września 2010 r., organ stanowiący gminy nie był również uprawniony do określenia sankcji za nieprzestrzeganie postanowień regulaminu, czy też określania zasad własnej odpowiedzialności cywilnej w związku z korzystaniem z urządzeń na terenie tego obiektu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU