PARTNER PORTALU
  • BGK

Orliki pod restrykcyjną ochroną

  • GK    11 kwietnia 2012 - 07:18
Orliki pod restrykcyjną ochroną

Rada gminy nie może ustalać zasad odpowiedzialności materialnej za zniszczenie lub uszkodzenie wyposażenia orlików, ani określać sankcji za nieprzestrzeganie regulaminu użytkowania boisk.
Przypomniał o tym wojewoda podkarpacki w rozstrzygnięciu nadzorczym, unieważniając część uchwały Rady Gminy Chłopice dotyczącej regulaminu użytkowania orlików.

Czytaj też: Orliki podsumowane

Wojewoda przyznał, że zgodnie z art. 40 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym gmina ma prawo m.in. do ustalania zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, a za takie należy uznać orliki. Tylko, że rada Chłopic przekroczyła swoje uprawnienia, ponieważ określiła zasady odpowiedzialności materialnej za zniszczenie lub uszkodzenie sprzętu i urządzenia boiska oraz wprowadziła sankcję na podstawie odrębnych przepisów za naruszenie porządku publicznego lub nieprzestrzeganie regulaminu w postaci usunięcia z boiska.

Czytaj też: Orliki są sukcesem samorządów

Tymczasem, zdaniem wojewody, uchwalając regulamin korzystania z boisk sportowych, rada uprawniona była do uregulowania w nim tylko zasad i trybu korzystania z boisk.

Czytaj też: Orliki będą miały ściany wspinaczkowe?


Wojewoda przypomniał, że potwierdza to również wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 16 listopada 2011 r., według którego rada gminy nie jest uprawniona do wprowadzenia do aktu prawa miejscowego jakichkolwiek przepisów ustalających lub modyfikujących odpowiedzialność karną i cywilną.

Z kolei, zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 2 września 2010 r., organ stanowiący gminy nie był również uprawniony do określenia sankcji za nieprzestrzeganie postanowień regulaminu, czy też określania zasad własnej odpowiedzialności cywilnej w związku z korzystaniem z urządzeń na terenie tego obiektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.