PARTNER PORTALU
  • BGK

Oskarżeni o wyłudzenia

  • PAP    21 marca 2011 - 09:27

O usiłowanie wyłudzenia ponad 341 mln zł na szkodę m.in. Skarbu Państwa i Katowic oskarżono pięciu mężczyzn, którzy na podstawie akcji spółki Giesche, starali się o zwrot majątku lub odszkodowania.
W piątek Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu ma skierować do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia.

Wobec szóstego mężczyzny, któremu w ubiegłym roku postawiono podobne zarzuty, umorzono śledztwo z uwagi „na brak znamion czynu zabronionego”.

Według prokuratury kilka lat temu czterech z tych mężczyzn nabyło przedwojenne, historyczno-kolekcjonerskie akcje spółki Gische. Piąty z oskarżonych – Leszek P. na początku udzielał im pomocy prawnej, później działał jako ich pełnomocnik. Nabywcy akcji na okaziciela uznali się za sukcesorów praw majątkowych spółki i na tej podstawie rozpoczęli starania o zwrot majątku lub odszkodowania.

Czytaj też: W marcu decyzja o Giesche

Podejrzani wykorzystali m.in. fakt, że spółka po II wojnie światowej nie została wykreślona z rejestru handlowego. Na podstawie orzeczenia sądu zwołali nadzwyczajne walne zgromadzenie, na którym wybrano radę nadzorczą, a ta wybrała zarząd.

Oskarżeni uzyskali także wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i rozpoczęli starania o zwrot majątku. Występowali do prezydenta Katowic, spółdzielni mieszkaniowej, Katowickiego Holdingu Węglowego. Gdy podmioty te odmawiały, zaczęli składać także pozwy do sądu.

Zdaniem śledczych, oskarżeni działali w ten sposób w okresie od kwietnia 2005 do listopada 2009 r. Zostali zatrzymani na początku 2010 roku na terenie Trójmiasta i Warszawy przez funkcjonariuszy katowickiej Delegatury ABW.

Oskarżeni przyznali się do takich działań, ale utrzymują, że było to zgodnie z prawem. Ze względu na wysoką wartość mienia, które usiłowali wyłudzić, grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Sąd nie uznał roszczeń Giesche. Mienie Katowic nie trafi w ręce spółki

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Eterno Vagabundo, 2011-04-07 07:41:38

    No, tak, nie można myśleć znów. A jeśli, to chciejmy: Mińsk, Kijów, Lwów. Drogi " Hororze ". Pan nie uwierzy! Wilno i Smoleńsk nam się należy !!! W takie roszczenia Nacja bogata, Z kłótni nie wyjdzie do końca świata. Czyż spokój nie jest milszy Panu, Od waśni, jatki i r...abanu ??? Akredytować nie można tego, By potomkowie Pana Gieschego, Trickiem Giszowiec nam zagrabili I swą enklawę w nim zrobili.  rozwiń
  • horor, 2011-03-21 14:08:00

    To jakas bzdura, kazdy ma prawo dochodzic swej wlasnosci !