Oskarżeni o wyłudzenia

O usiłowanie wyłudzenia ponad 341 mln zł na szkodę m.in. Skarbu Państwa i Katowic oskarżono pięciu mężczyzn, którzy na podstawie akcji spółki Giesche, starali się o zwrot majątku lub odszkodowania.

W piątek Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu ma skierować do Sądu Okręgowego w Katowicach akt oskarżenia.

Wobec szóstego mężczyzny, któremu w ubiegłym roku postawiono podobne zarzuty, umorzono śledztwo z uwagi „na brak znamion czynu zabronionego”.

Według prokuratury kilka lat temu czterech z tych mężczyzn nabyło przedwojenne, historyczno-kolekcjonerskie akcje spółki Gische. Piąty z oskarżonych – Leszek P. na początku udzielał im pomocy prawnej, później działał jako ich pełnomocnik. Nabywcy akcji na okaziciela uznali się za sukcesorów praw majątkowych spółki i na tej podstawie rozpoczęli starania o zwrot majątku lub odszkodowania.

Czytaj też: W marcu decyzja o Giesche

Podejrzani wykorzystali m.in. fakt, że spółka po II wojnie światowej nie została wykreślona z rejestru handlowego. Na podstawie orzeczenia sądu zwołali nadzwyczajne walne zgromadzenie, na którym wybrano radę nadzorczą, a ta wybrała zarząd.

Oskarżeni uzyskali także wpis do Krajowego Rejestru Sądowego i rozpoczęli starania o zwrot majątku. Występowali do prezydenta Katowic, spółdzielni mieszkaniowej, Katowickiego Holdingu Węglowego. Gdy podmioty te odmawiały, zaczęli składać także pozwy do sądu.

Zdaniem śledczych, oskarżeni działali w ten sposób w okresie od kwietnia 2005 do listopada 2009 r. Zostali zatrzymani na początku 2010 roku na terenie Trójmiasta i Warszawy przez funkcjonariuszy katowickiej Delegatury ABW.

Oskarżeni przyznali się do takich działań, ale utrzymują, że było to zgodnie z prawem. Ze względu na wysoką wartość mienia, które usiłowali wyłudzić, grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Czytaj też: Sąd nie uznał roszczeń Giesche. Mienie Katowic nie trafi w ręce spółki

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE


No, tak, nie można myśleć znów.
A jeśli, to chciejmy: Mińsk, Kijów, Lwów.
Drogi " Hororze ". Pan nie uwierzy!
Wilno i Smoleńsk nam się należy !!!

W takie roszczenia Nacja bogata,
Z kłótni nie wyjdzie do końca świata.
Czyż sp
...okój nie jest milszy Panu,
Od waśni, jatki i rabanu ???

Akredytować nie można tego,
By potomkowie Pana Gieschego,
Trickiem Giszowiec nam zagrabili
I swą enklawę w nim zrobili.

rozwiń

Eterno Vagabundo, 2011-04-07 07:41:38 odpowiedz

To jakas bzdura, kazdy ma prawo dochodzic swej wlasnosci !

horor, 2011-03-21 14:08:00 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE