PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostatnia szansa na fundusze sołeckie

  • wer/www.wrotapodlasia.pl    28 września 2011 - 09:02
Ostatnia szansa na fundusze sołeckie

Wrzesień to szczególnie istotny miesiąc w cyklu funduszu sołeckiego. Do końca miesiąca bowiem mieszkańcy sołectw mają czas, by zdecydować o przedsięwzięciach, które mają być zrealizowane z przysługujących im pieniędzy.
Mimo że to już trzeci rok funkcjonowania funduszu, nadal pojawia się wiele pytań dotyczących tego, na co można wydać te środki…

Fundusz sołecki, to pieniądze wyodrębnione z budżetu gminy, a przeznaczone na potrzeby mieszkańców wsi i przez nich dysponowane. O tym czy w gminie będzie fundusz sołecki, decyduje rada gminy.

Czytaj też: Fundusz sołecki nie na imprezki, lecz na aktywację

Najważniejszą rolę odgrywają jednak mieszkańcy sołectw - tylko i wyłącznie oni, podczas zebrania wiejskiego, mogą podjąć decyzję na temat przeznaczenia środków z funduszu. Pieniądze mogą być spożytkowane na różne cele – budowę chodnika, remont wiat autobusowych czy wycieczki edukacyjne dla dzieci.

Czytaj też: Sołtys jak spowiednik

Najważniejsze, by inwestycje: należały do zadań własnych gminy, służyły poprawie warunków życia mieszkańców i były zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Wniosek musi zostać złożony do wójta/burmistrza do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym poniesiony zostanie wydatek (czyli teraz składamy wnioski na rok 2012). Dokument powinien zawierać listę przedsięwzięć, uzasadnienie oraz oszacowanie kosztów. Co ważne, nie wolno zapomnieć o protokole i liście obecności z zebrania wiejskiego.

We wrześniu 2011 roku, mieszkańcy i mieszkanki sołectw po raz trzeci będą podejmować decyzje na co wydać środki z funduszu sołeckiego. W 2010 r. w 14 województwach wyodrębniono jako fundusz sołecki ponad 170 milionów złotych, z czego wydano ponad 150 milionów.

Kwota zwrotu z budżetu państwa wyniosła ponad 35 milionów złotych (szczegółowe dane dla poszczególnych województw dostępne są na stronie: http://funduszesoleckie.pl/13,347,ponad_30_milionow_zwrotu.html).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.