Ostatnia szansa na fundusze sołeckie

  • wer/www.wrotapodlasia.pl
  • 28-09-2011
  • drukuj
Wrzesień to szczególnie istotny miesiąc w cyklu funduszu sołeckiego. Do końca miesiąca bowiem mieszkańcy sołectw mają czas, by zdecydować o przedsięwzięciach, które mają być zrealizowane z przysługujących im pieniędzy.
Ostatnia szansa na fundusze sołeckie

Mimo że to już trzeci rok funkcjonowania funduszu, nadal pojawia się wiele pytań dotyczących tego, na co można wydać te środki…

Fundusz sołecki, to pieniądze wyodrębnione z budżetu gminy, a przeznaczone na potrzeby mieszkańców wsi i przez nich dysponowane. O tym czy w gminie będzie fundusz sołecki, decyduje rada gminy.

Czytaj też: Fundusz sołecki nie na imprezki, lecz na aktywację

Najważniejszą rolę odgrywają jednak mieszkańcy sołectw - tylko i wyłącznie oni, podczas zebrania wiejskiego, mogą podjąć decyzję na temat przeznaczenia środków z funduszu. Pieniądze mogą być spożytkowane na różne cele – budowę chodnika, remont wiat autobusowych czy wycieczki edukacyjne dla dzieci.

Czytaj też: Sołtys jak spowiednik

Najważniejsze, by inwestycje: należały do zadań własnych gminy, służyły poprawie warunków życia mieszkańców i były zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Wniosek musi zostać złożony do wójta/burmistrza do 30 września roku poprzedzającego rok, w którym poniesiony zostanie wydatek (czyli teraz składamy wnioski na rok 2012). Dokument powinien zawierać listę przedsięwzięć, uzasadnienie oraz oszacowanie kosztów. Co ważne, nie wolno zapomnieć o protokole i liście obecności z zebrania wiejskiego.

We wrześniu 2011 roku, mieszkańcy i mieszkanki sołectw po raz trzeci będą podejmować decyzje na co wydać środki z funduszu sołeckiego. W 2010 r. w 14 województwach wyodrębniono jako fundusz sołecki ponad 170 milionów złotych, z czego wydano ponad 150 milionów.

Kwota zwrotu z budżetu państwa wyniosła ponad 35 milionów złotych (szczegółowe dane dla poszczególnych województw dostępne są na stronie: http://funduszesoleckie.pl/13,347,ponad_30_milionow_zwrotu.html).

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU