PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrołęka nie dostanie pieniędzy na muzeum

  • PAP    20 lutego 2014 - 06:58

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Resort uważa, że nie ma zapotrzebowania na taką placówkę.
"Nasz Dziennik" podaje, że budowa muzeum miała być dofinansowana z tzw. funduszy norweskich, przyznanych przez rządy Norwegii, Islandii i Lichtensztajnu krajom, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 r.

Projekt, złożony przez władze Ostrołęki, został jednak negatywnie oceniony przez ekspertów z ministerialnego Zespołu do spraw Oceny Wniosków w Departamencie Funduszy Europejskich. Odrzucono go, ponieważ na kilkanaście kryteriów, które wymagały pozytywnej noty, część z nich dostała zero punktów.

Co bulwersujące tyle właśnie przyznano w punkcie dotyczącym samego zapotrzebowania na muzeum. Nisko urzędnicy ocenili też ważność projektu z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa oraz aspekt społeczny budowy muzeum.

Na to, aby zrealizować projekt potrzeba 32 mln zł. Władze Ostrołęki przeznaczyły na ten cel 6 mln zł. Resztę chcą teraz zebrać "małymi krokami", m.in. od instytucji i osób prywatnych. Zapowiadają, że muzeum powstanie, tylko później niż oczekiwano.

Jeden z pomysłodawców budowy pos. Arkadiusz Czartoryski (PiS) twierdzi, że atrakcyjność tej placówki byłaby porównywalna z Muzeum Powstania Warszawskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.