PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrów Wielkopolski przejmuje teren za długi

  • materiały prasowe/RAF    27 listopada 2009 - 18:14

Miasto przejmuje za zaległości kolejne grunty od EKK Wagon w Ostrowie Wielkopolskim. Zgodę na transakcję wyrazili radni na Radzie Miejskiej Ostrowa. Rozmowy z EKK Wagon trwały kilka tygodni. Ich wynikiem jest przekazanie 5,16 hektarów miastu. Częścią terenu jest już zainteresowany prywatny inwestor.
- Europejskie Konsorcjum Kolejowe WAGON Spółka posiada zadłużenie z tytułu podatku wobec Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski w wysokości 1.108.510,00  zł, na które składa się należność główna wraz z odsetkami. Do tego dochodzą zaległości w stosunku do OZC SA i PWiK Wodkan SA. Stąd propozycja przejęcia 5,16 hektarów gruntu częściowo za zadłużenie i częściowe zapłacenie w  gotówce - mówi prezydent Radosław Torzyński.

Ze względu na taki stan zadłużenia prezes Europejskiego Konsorcjum Kolejowego Wagon Łukasz Grymel zwrócił się do Prezydenta o rozważenie propozycji dotyczącej nieruchomości w zamian za odliczenie zaległości podatkowej. Na spotkaniu, które odbyło się w Urzędzie Miejskim  z udziałem przedstawicieli miasta i EKK uzgodniono, że zostanie przyjęty udział  (40,49%) w prawie użytkowania wieczystego w nieruchomości będącej własnością Skarbu Państwa, w wieczystym użytkowaniu EKK, stanowiącej działki nr: 3/52, 3/62, 3/63, 3/67, 3/69, 3/71, 3/75.

- To sytuacja obiecująca i trudna. Możemy nie przejmować terenu za długi i nie pomóc EKK Wagon w trudnej sytuacji. Ale za chwilę może być też tak, że jako miasto zostaniemy i bez terenu i bez podatków. Po tej transakcji miasto będzie dysponować kolejnymi gruntami przejętymi od EKK Wagon. Przypomnę, że na wcześniej przejętym terenie ( ponad 5 hektarów) powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna, na którym w I kwartale 2010 roku uruchomione zostaną trzy zakłady pracy. Obok ulokował się i pobudował zakład inwestor z Kalisza, który jest zainteresowany dokupieniem kolejnego terenu przy ul. Wrocławskiej. Wartość udziału w prawie użytkowania wieczystego ustalono na podstawie przeprowadzonej negocjacji  i równa się wysokości zadłużenia podatkowego wobec Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski - dodaje Torzyński.

Przejęcie od EKK udziału, o którym mowa powyżej zobowiązywać będzie Gminę Miasto Ostrów  do uiszczania na rzecz Skarbu Państwa rocznej opłaty z tytułu wieczystego użytkowania.

W najbliższym czasie powinno dojść do podpisania aktów notarialnych potwierdzających nową własność miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.