Ostrowice poskutkują reformą? Rozłam w samorządach w sprawie RIO

  • Bartosz Dyląg
  • 30-08-2017
  • drukuj
Przypadek zadłużonej w parabankach gminy Ostrowice doprowadził do rozłamu w środowisku samorządowym. Andrzej Porawski, sekretarz Związku Miast Polskich uważa - podobnie jak ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji - że RIO zawiodła i należy zmienić ustawę o izbach. Stanowczo sprzeciwia się temu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Ostrowice poskutkują reformą? Rozłam w samorządach w sprawie RIO
Komisja wspólna dyskutowała o przyszłości Ostrowic i ustawy o rio. kwrist.mswia.gov.pl

• Sytuacja gminy Ostrowice pokazuje, że zmiany w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych są konieczne - twierdzi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek.

• Nie akceptujemy podejścia co do konieczności zmiany ustawy o RIO, na podstawie jednostkowego przypadku gminy Ostrowice – odpowiada prezydent Lublina Jacek Żuk.

Liczące 2,5 tys. mieszańców Ostrowice są zadłużone na nieco ponad 35 mln zł, z czego blisko 28 mln to zadłużenie w parabankach. 11 mln zł to roczny budżet gminy. Na początku sierpnia sekretarz stanu w MSWiA Sebastian Chwałek poinformował, że resort popiera propozycję wojewody zachodniopomorskiego Krzysztofa Kozłowskiego dotyczącą "zniesienia gminy Ostrowice i włączenia jej do obszaru gminy Drawsko Pomorskie". Rozmowy w tej sprawie trwają, jak na razie znamy stanowisko strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie gminy Ostrowice.

Samorządowcy podkreślają w nim, że ponownie mówi się likwidacji gminy Ostrowice poprzez jej połącznie z inną gminą. Likwidację gminy Ostrowice zapowiadał w 2015 roku poprzedni wojewoda.

Dodają, że procedury, które są w przepisach, zakładają konsultacje, już dziś wiadomo, że oba organy, zarówno stanowiące, jak i wykonawcze w gminie Drawsko Pomorskie są przeciwne połączeniu. Powodem jest zadłużenie, z którym Drawsko Pomorskie musiałoby przejąć gminę Ostrowice.

- Gmina jest oczywiście odpowiedzialna za to, że nadmiernie się zadłużyła, ale uważamy, że w takim samym stopniu odpowiedzialna jest Regionalna Izba Obrachunkowa, ponieważ zadłużenie gminy nie powstało bez wiedzy RIO – podkreśla Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich, sekretarz KWRiST.

Samorządowcy proponują wobec tego, by rząd przed podjęciem decyzji, rozważył oddłużenie Ostrowic. – Oddłużenie jest to termin niepopularny, ale wielokrotnie w Polsce było ono stosowane, i to w miliardowej skali, w stosunku do nieefektywnie działających zakładów opieki zdrowotnej, kopalń czy innych podmiotów przeżywających trudności – dodaje Andrzej Porawski.

Zdaniem Porawskiego, w przypadku gminy niebezpieczeństwo nadmiernego zadłużenia praktycznie nie powinno istnieć, jeżeliby nadzór uczciwie tego dopilnował. W przypadku Ostrowic to był incydent. Porawski dodaje, że rząd powinien szybko poprawić funkcjonowanie RIO.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Sebastian Chwałek zwraca uwagę, że rząd wielokrotnie rozmawiał z samorządami, dlaczego przepisy o regionalnych izbach obrachunkowych powinny zostać zmienione.

Jego zdaniem kwestia oddłużenia gminy teoretycznie jest możliwa, „ale niezbyt możliwa prawnie, w chwili obecnej”.

- Zobowiązania tego samorządu wobec parabanków trochę komplikują sytuację. Możemy mówić o pożyczce, tylko jakie realne szanse ma gmina Ostrowice na jej spłatę? Nie ma takiej możliwości, bo dług jest ogromny w stosunku do potencjału gminy.

Chwałek dodaje, że zrozumiałe jest, iż Drawsko Pomorskie nie jest zachwycone pomysłem przyłączenia w sytuacji, gdy „wraz z całym dobrodziejstwem inwentarza otrzymuje taki prezent”.

- Nie doszłoby do tego, gdyby przepisy umożliwiały szybszą interwencję. Co najmniej rok straciliśmy przez to, że procedura przewiduje różnego rodzaju kroki odwoławcze – uważa Chwałek.

Wiceminister zapowiedział rozmowy z przedstawicielami Drawska Pomorskiego i wojewodą. – Wspólnie zastanowimy się, co dalej, bo nie ma chętnych na pokrycie tego długu, który został zaciągnięty przez samorządowca – wyjaśnia.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podkreśla, że przypadek gminy Ostrowice jest głośny medialnie, ale w skali kraju to jedna z nielicznych gmin, które znalazły się w takiej sytuacji.

- Na tej podstawie nie wyciągałbym wniosku o potrzebie zmiany w ustawie o regionalnych izbach obrachunkowych - mówi.

Prezydent Lublina dodaje, że nie podziela toku myślenia wiceministra Sebastiana Chwałka i Andrzeja Porawskiego. – Nie akceptujemy podejścia co do konieczności zmiany ustawy o RIO, na podstawie jednostkowego przypadku gminy Ostrowice – podkreśla Krzysztof Żuk.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Za tą sytuacje należy winić rady gminy i organ wykonawczy. Do brania diet w wysokościach ok.2.000 zł są chętni, a do odpowiedzialności już nie. Trzeba zmienić ustawę o samorządach, a nie o RIO.Radni z pełną świadomością zmuszają skarbników i wójtów do nadmiernego zadłużania się, żeby wygrać następ...ne wyboru i znowu brać pieniądze za darmo. rozwiń

ja, 2017-09-05 08:51:17 odpowiedz

W parabankach i innych tego typu instytucjach nastawionych na lichwiarski procent od dawna zadłużają się Polacy, ale jak widać również część samorządów. A przecież tego typu pożyczki i kredyty miały być zabronione. Sejm uchwalił nawet w tej sprawie ustawę. I co państwo jest nieskuteczne, nie potrafi... wyegzekwować wydanych przez siebie przepisów. Widać że jest to tolerowane w czyimś interesie. Dopiero jak zadłużyła się gmina zrobił się raban. Jak zadłużali się znajdujący się w trudnej sytuacji finansowej lub życiowej obywatele było cicho bo kto się w tym kraju przejmuje losem obywateli? Można bezkarnie na nich żerować. rozwiń

Stanisław, 2017-08-31 14:49:24 odpowiedz

Coś mi się zdaje, że zadłużonych w parabankach jest również kilka innych gmin z tamtego województwa, natomiast nie słyszałem, żeby takie przypadki miały miejsce gdzie indziej. Jeśli tak rzeczywiście jest, to to by oznaczało, że źle funkcjonuje tamtejsza RIO. Jest to zatem bardziej problem jednostkow...y tej RIO, niż systemowy. Co nie oznacza, że nie warto delikatnie poprawić ustawy. Niebezpieczeństwo jest przy tym takie, że ten rząd znowu wykorzysta ten przypadek do rewolucji w działaniu RIO - już raz szczęśliwie odrzuconej. rozwiń

Andrzej Dec, 2017-08-31 11:32:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU