Ostrożny start pomocy prawnej dla ubogich

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 06-02-2010
  • drukuj
System darmowych porad prawnych dla korzystających z pomocy społecznej ruszy na razie tylko w jednym województwie.
Ostrożny start pomocy prawnej dla ubogich

Rzeczpospolita dotarła do projektu założeń do ustawy o nieodpłatnej informacji i pomocy prawnej dla osób fizycznych. W przyszłym tygodniu rozpatrzy go Komitet Rady Ministrów Jak będzie wyglądał system państwowego poradnictwa prawnego dla najuboższych?

Zakłada on udzielanie przez państwowe ośrodki informacji oraz pomocy prawnej. Informację o obowiązujących przepisach uzyska każdy.

Pomocą ma być porada prawna, w tym sporządzenie pisma do sądu lub urzędu, ale także reprezentacja przed organami w postępowaniu administracyjnym podczas składania odwołania od decyzji. Ze wsparcia prawnego skorzystać będą mogli najwyżej dwa razy w roku. Oprócz nich pomoc prawnika uzyskają potrzebujący w szczególnie ciężkiej sytuacji, np. ofiary przemocy domowej, handlu ludźmi, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych, niepełnosprawni.

System mają tworzyć: Centrum Pomocy Prawnej oraz sieć jego ekspozytur w miastach wojewódzkich, usytuowanych w siedzibach centrów informacyjnych Krajowego Rejestru Sądowego. One będą udzielać informacji oraz przyznawać pomoc.

System ma być wprowadzany stopniowo od 1 stycznia 2011 r. Na początku ośrodki pomocy prawnej udzielać będą wyłącznie informacji. Tylko w jednym wybranym województwie pilotażowo – od roku do trzech lat – byłby wprowadzony system poradnictwa i pisania pism prawnych. W kolejnych etapach ośrodki powstałyby w każdym mieście wojewódzkim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU