PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostry apel radnych Gdańska. Nie zgadzają się na reformy PiS-u

  • MIW    2 marca 2017 - 14:50
Ostry apel radnych Gdańska. Nie zgadzają się na reformy PiS-u
Rada miasta Gdańska. (fot. www.gdansk.pl / Grzegorz Mehring)

• Rada miejska Gdańska przyjęła apel w sprawie 27 rocznicy uchwalenia ustawy o samorządzie terytorialnym i obronie niezależności wspólnot lokalnych.
• Wyraża w nim zaniepokojenie „kolejną próbą psucia państwa, ataku na niezależność wspólnot samorządowych przez rząd RP.”
Jak można przeczytać we wstępie do przyjętego przez gdańskich radnych apelu „stworzenie samorządów gminnych i oddanie władzy społecznościom lokalnym, które od upadku systemu komunistycznego nareszcie mogły decydować o swoich małych ojczyznach, okazało się jedną z najlepszych reform III RP” (…)

- To właśnie samorządy terytorialne, w tym samorządy gminne, odpowiadają za dużą część polskiego sukcesu. Dzięki samorządom udało się niezwykle skutecznie – w skali europejskiej – wykorzystać fundusze unijne i zmienić obraz choćby naszego miasta – Gdańska – piszą radni, by następnie stanowczo stwierdzić, iż „wprowadzone i kolejne zapowiadane przez rząd RP i parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości zmiany” budzą ich ostry sprzeciw. Wypominają, że już dziś ostatnie słowo przy tworzeniu sieci szkół należy do przedstawiciela administracji centralnej i zarzucają, że urzędy pracy mają zostać scentralizowane, regionalne izby obrachunkowe stają się narzędziem w walce politycznej, a zmiany w ordynacji wyborczej są „zaprzeczeniem podstawowej zasady demokratycznego państwa prawa”.

Czytaj: Na Pomorzu bojowe nastroje przez ograniczenie liczby kadencji: "To przykład pogardy"

- Rząd RP tworzony przez Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicjantów nie uzyskał od wyborców mandatu do zmian ustroju Polski. Nie zgadzamy się na psucie państwa i złe reformy, które serwuje społeczeństwu rząd RP i parlamentarzyści, podporządkowując interes całej wspólnoty interesowi swojej polityki i wizji (...) autorytarnego państwa. Apelujemy do rządu RP i polskich parlamentarzystów o powstrzymanie się przed realizacją kolejnych destrukcyjnych dla polskiego państwa i lokalnych wspólnot pomysłów! Apelujemy do członków lokalnych społeczności o obronę swojej niezależności oraz konstytucyjnych praw i wolności – czytamy dalej w oświadczeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.