Oświadczenia majątkowe naruszają prawo

Małżonkowie osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego podnoszą w skargach, że proponowane zmiany naruszają ich prawo do prywatności.
Oświadczenia majątkowe naruszają prawo

Do rzecznika praw obywatelskich wpłynęły skargi dotyczące projektu rozporządzenia w sprawie określenia nowych wzorów formularzy oświadczeń majątkowych radnego gminy, wójta, zastępcy wójta, sekretarza gminy, skarbnika gminy, kierownika jednostki organizacyjnej gminy, osoby zarządzającej, członka organu zarządzającego i członka organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoby wydającej decyzje administracyjne w imieniu wójta.

Czytaj też: Samorządowcy zdesperowani w sprawie oświadczeń majątkowych

Główny zarzut dotyczy kształtu punktu VII proponowanego nowego wzoru oświadczenia majątkowego. Obowiązujące obecnie druki oświadczeń majątkowych nie obligują osób składających tego rodzaju oświadczenie do rozdzielnego wskazania wysokości dochodów uzyskanych przez małżonków. Małżonkowie osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego podnoszą w skargach, że proponowane zmiany naruszają ich prawo do prywatności.

Czytaj też: Stop dla szkodliwych oświadczeń majątkowych

Według rzecznik, fakt ułatwienia pracy organom dokonującym weryfikacji oświadczeń majątkowych, jak to wynika z uzasadnienia do projektu rozporządzenia, przy uwzględnieniu prawa do prywatności małżonków– osób zobowiązanych do złożenia oświadczenia majątkowego, nie uzasadnia wprowadzenia tak daleko idącego rozwiązania.

Czytaj też: Walka o rozsądek w ujawnianiu majątków

Rzecznik dodaje, że przedstawione wątpliwości nie będą dotykać wyłącznie samorządu gminnego, ale także na podstawie art. 25c ust. 13 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym oraz w związku z treścią art. 27c ust. 13 ustawy o samorządzie województwa, dotyczyć będą również osób działających we właściwych organach jednostek samorządu terytorialnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

"NORMALNY"..., zazwyczaj ci co są nienormalni starają się podkreślić swoją rzekomą normalność. Co do świń, to są jeszcze takie, które tylko głośno kwiczą, bo nie potrafią nic innego.

Czytelnik, 2012-03-09 06:57:08 odpowiedz

Bardzo dobrze, ze sa, pozwalaja kontrolowac społeczeństwu, w jakiej wysokosci gaże uzyskują włodarze. A to nie jest błaha sprawa, bo np. prezesi spółek komunalnych z dodatków i premii maja tyle, co z poborow zasadniczych. Wystarczy ograniczenie w postaci braku adresu zamieszkania, reszta dot. docho...dów nie wspólnych tylko pojedyńczych danego podmiotu powinna zostać. rozwiń

Andrzej, 2012-03-08 15:58:38 odpowiedz

Jeszcze jedna bzdura legislacyjna

NiT, 2012-03-08 14:31:25 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU