PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświadczenia majątkowe postawione na głowie

  • przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    27 listopada 2013 - 07:52
Oświadczenia majątkowe postawione na głowie

Społeczna kontrola nad sprawującymi władzę skupia się na najniższych samorządowych szczeblach. Oświadczenia majątkowe nie tylko trzeba tam składać, lecz także je ujawniać. Na najwyższym szczeblu jest już inaczej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".
Oświadczenie majątkowe szeregowego urzędnika, który wydaje decyzje na kwoty po kilkaset złotych musi być upublicznione w Biuletynie Informacji Publicznej. Podobnie jest z oświadczeniem radnego, burmistrza, wójta czy prezydenta miasta.

Zupełnie inaczej jest natomiast z oświadczeniami osób na najwyższym szczeblu władzy. Zgodnie z przepisami nie są jawne oświadczenia m.in.: prezydenta, premiera, ministrów (i sekretarzy, podsekretarzy stanu), dyrektorów departamentów czy sędziów i prokuratorów. Stanowią one tajemnicę prawnie chronioną.

Co ciekawe, nie są także powszechnie dostępne informacje o stanie majątkowym urzędników, którzy decydują o sprawach, w których w grę wchodzą kwoty liczone niekiedy w milionach złotych, np. dyrektorów izb skarbowych, naczelników urzędów skarbowych, dyrektorów urzędów kontroli skarbowej. Na tym nie koniec absurdów. Na przykład oświadczenie premiera podlega kontroli CBA. Tymczasem CBA podlega premierowi. Może zręczniej byłoby, gdyby kontrolował je ktoś inny, na przykład prezes NIK - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

- Najwyższy czas, aby doprowadzić do ujednolicenia przepisów w zakresie oświadczeń majątkowych. Powinien zająć się tym choćby szef służby cywilnej, który ma świadomość, że przepisy w tym zakresie dotyczące członków korpusu służby cywilnej są niejednolite i nie można tego wytłumaczyć w żaden logiczny sposób - postuluje Tomasz Ludwiński z Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność".

Więcej: gazetaprawna.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • WYBORCA, 2014-02-19 08:55:30

    czy opublikowanie zeznania majatkowego to obowiazek czy tylko kaprys urzedników nie moge nigdzie znalez zeznania MAJATKOWEGO WÓJTA GMINY WALIM kogo nalezy powiadomic o takim ZANIECHANIU
  • ok, 2013-12-10 15:45:37

    Witam! A gdzie mogę tu znaleźć godziny przyjmowania interesantów? Pozdrawiam! okazik.pl