PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświadczenia majątkowe w samorządach. Co zmieni nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami?

  • pt    2 sierpnia 2017 - 17:09
Oświadczenia majątkowe w samorządach. Co zmieni nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami?
Radni nadal mogą sami „wycenić” nieruchomość w oświadczeniu majątkowym (fot.pixabay)

Oświadczenie majątkowe radnego, informacja o spodziewanej cenie mieszkania w ogłoszeniu o sprzedaży, deklaracja spadkowa - w tych przypadkach nadal można samodzielnie zadeklarować wartość nieruchomości podkreśla Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.




• Radni nadal będą mogli sami „wyceniać” nieruchomości w oświadczeniach majątkowym. 

• Nowela ustawy o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sankcji dla osób, które podają wartość nieruchomości na własne potrzeby lub podczas wypełniania oświadczeń majątkowych czy deklaracji podatkowych.

• Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa osoby te nie sporządzają bowiem opinii o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego,

Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wejdzie w życie 1 września 2017 r. Wczoraj (1.08) zrobiło się o niej głośno po tym, jak Dziennik Gazeta Prawna napisał, że skutki tej zmiany odczują samorządowcy zobowiązani do składania oświadczeń majątkowych. Powołując się na art. 189b znowelizowanej ustawy, który mówi, że osoba określająca wartość nieruchomości musi być – pod groźbą grzywny – rzeczoznawcą majątkowym uznano, że ten zapis uniemożliwia radnym, czy prezydentom dalsze dokonywanie samodzielnej wyceny wpisywanych do oświadczenia majątkowego nieruchomości. Dzisiejszy komunikat Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa można traktować jako swego rodzaju dementi dla takiej interpretacji.

Jak informuje resort ustawa będzie dyscyplinować rzeczoznawców majątkowych, czyli osoby profesjonalnie zajmujące się wyceną nieruchomości, do działania w określonych przez prawo formach organizacyjnych.

Rzeczoznawca majątkowy powinien prowadzić własną działalność gospodarczą (jednoosobowo lub w ramach spółki osobowej) lub wykonywać swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę (lub innej umowy cywilno-prawnej u przedsiębiorcy prowadzącego działalność w zakresie szacowania nieruchomości).

Na rzeczoznawców majątkowych, którzy nie zastosują się do obowiązku prowadzenia działalności zawodowej w formach przewidzianych w ustawie, może zostać nałożona grzywna.

Odnosząc się do obaw o to, że celem dokonania wyceny nieruchomości na potrzeby oświadczeń majątkowych trzeba będzie sięgać po wycenę fachowca resort wyjaśnia:

- Ustawa o gospodarce nieruchomościami reguluje m.in. zasady wykonywania zawodu rzeczoznawcy majątkowego i nie odnosi się do sytuacji, w których wartość nieruchomości deklarowana jest przez osoby prywatne na własny użytek. W takim przypadku każdy zainteresowany może korzystać z usług rzeczoznawców majątkowych, ale nie ma takiego przymusu.

Jak dodaje MiB, ustawa o gospodarce nieruchomościami nie przewiduje sankcji dla osób, które podają wartość nieruchomości na własne potrzeby lub podczas wypełniania oświadczeń majątkowych, deklaracji podatkowych czy innych czynności. Osoby te nie sporządzają opinii o wartości nieruchomości w formie operatu szacunkowego, o której mowa w art. 156 ust. 1.

Co daje nowelizacja?

Jak tłumaczy ministerstwo nowelizacja zapewni przejrzystą i stabilną sytuację stronom umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami i zarządzanie nieruchomościami. Nowe prawo doprecyzowuje również niektóre przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami.





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.