PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświadczenia podlegają weryfikacji

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    12 kwietnia 2011 - 08:01
Oświadczenia podlegają weryfikacji

Do 30 kwietnia samorządowcy muszą złożyć oświadczenia majątkowe. Analizą deklaracji zajmują się m.in. urzędy skarbowe i CBA. Należy je również opublikować w „Biuletynie Informacji Publicznej”.
Konsekwencją niedotrzymania terminu jest wyznaczenie zobowiązanemu terminu dodatkowego. Niezłożenie oświadczenia majątkowego w tym dodatkowym skutkuje wygaśnięciem mandatu – w wypadku wójta czy radnego – informuje „Rzeczpospolita”.

Oświadczenie majątkowe radny składa przewodniczącemu rady. Wójt i przewodniczący rady – wojewodzie. Zastępca wójta, sekretarz, skarbnik oraz pozostałe osoby zobowiązane do ich złożenia (np. kierownik gminnej jednostki organizacyjnej) – wójtowi.

Osoby odbierające oświadczenia majątkowe są zobowiązane do dokonania analizy zawartych w nich danych. Część jawną tych dokumentów należy również niezwłocznie opublikować na stronach BIP.

Urzędy skarbowe mogą porównywać treść otrzymanych oświadczeń z informacjami zawartymi we wcześniejszych zeznaniach rocznych składającego. Uwzględniają również zeznanie PIT o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu małżonka osoby składającej oświadczenie.

Analizą składanych przez samorządowców oświadczeń majątkowych zajmuje się również Centralne Biuro Antykorupcyjne. Do zadań tej służby należy kontrola prawidłowości i prawdziwości oświadczeń majątkowych lub oświadczeń o prowadzeniu działalności gospodarczej osób pełniących funkcje publiczne – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Wszystko o naszych radnych

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Mieszko, 2011-04-12 15:53:54

    Co sie odwlecze to nie uciecze! Jak nie dziś to jutro zweryfikują oświadczenia tych co się nielegalnie wzbogacili(wille,auta itp) ! Mam nadzieję,że również wiele lat do tyłu !