PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświatę czekają zmiany

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    10 marca 2011 - 06:53
Oświatę czekają zmiany

Ustawa reformująca oświatę zmaterializowała się i można się z nią zapoznać w Internecie na stronach MEN. Zakłada ona m.in. możliwość przekazywania wszystkich szkół fundacjom czy stowarzyszeniom.
Rewolucyjną zmianą dla dzieci i ich rodziców jest to, że od 2014 r. czterolatki będą miały zagwarantowane prawo uczęszczania do przedszkoli, tak jak już dziś pięciolatki. Samorządy będą musiały zapewnić im miejsca w przedszkolach. Pieniądze na to będą pochodzić z subwencji oświatowej – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Przewidziano też możliwość grupowania szkół i placówek w jeden organizm – choć nadal działałyby pod swoimi adresami. Np. tworzenie wspólnych grup przedszkolno-podstawówkowych i gimnazjalno-licealnych oraz centrów zawodowych. Będą miały wspólną kadrę pedagogiczną i wspólnych specjalistów, przez co łatwiej będzie zapewnić dzieciom np. opiekę logopedy, psychologa i pełen etat nauczycielom rzadszych przedmiotów. Ma to uratować wiele szkół przez likwidacją.

Są też zmiany instytucjonalne – znikną kuratoria i komisje egzaminacyjne. Teraz uwagi na temat zmian przedstawi strona społeczna. Termin ich składania to 30 dni – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.