PARTNER PORTALU
  • BGK

Oświetlenie do konsultacji

  • AW    10 stycznia 2012 - 11:48
Oświetlenie do konsultacji

Ministerstwo gospodarki wystawiło do konsultacji społecznych projekt znowelizowanego prawa energetycznego. Dokument wprowadza m.in. rozwiązanie kwestii odbiorców wrażliwych, ale zmiany w finansowaniu oświetlenia czekają także gminy.
- Ustawa prawo energetyczne była w ostatnich 13 latach modyfikowana aż 40 razy. Najwyższy czas, by uporządkować te sprawy, mając na względzie także wymogi prawa europejskiego - tłumaczy potrzebę nowelizacji wiceminister gospodarki Maciej Kaliski.

W projekcie skierowanym właśnie do konsultacji społecznych zdefiniowano m.in punkt świetlny. Poprzez punkt ten należy rozumieć kompletną oprawę oświetleniową, obejmującą urządzenia służące do rozsyłania, filtrowania lub przekształcania światła wysyłanego przez źródło światła, zawierającą elementy niezbędne do mocowania i ochrony źródła światła oraz do przyłączania go do obwodu zasilającego.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, wprowadzenie definicji punktu świetlnego ma zakończyć trwający od wielu lat spór pomiędzy gminami a przedsiębiorstwami energetycznymi wynikły na tle finansowania oświetlenia. Zgodnie bowiem z dawnym art. 18 do zadań własnych gminy w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną, ciepło i paliwa gazowe należy finansowanie oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych znajdujących się na terenie gminy. Jednak po zmianach, jeśli zostaną zatwierdzone, drogi będą musiały mieć charakter gminny, powiatowy lub wojewódzki, aby planowanie oświetlenia i jego finansowanie zaliczyć do zadań własnych gminy.

Na takie rozwiązanie czekają JST, które do tej pory płaciły za oświetlenie dróg krajowych przebiegających przez ich teren. Obecnie niektóre spory między samorządami a drogowcami kończą się w sądach.

Czytaj też: Nie chcą płacić za oświetlenie drogi

Poprzez zaś finansowanie oświetlenia należy rozumieć finansowanie kosztów energii elektrycznej pobranej przez punkty świetlne oraz koszty ich budowy i utrzymania. Tak więc podział obowiązków pomiędzy gminą a przedsiębiorstwem energetycznym w dużej mierze zależy od właściwego określenia punktu świetlnego (koszty budowy i utrzymania punktów świetlnych będących własnością przedsiębiorstwa energetycznego powinno ponosić to przedsiębiorstwo) - czytamy dalej w uzasadnieniu.

Czytaj też: Samorządy walczą z monopolizmem energetycznym

Formularz zgłaszania uwag do projektu można znaleźć na stronie ministerstwa gospodarki.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.