Oszczędzić na subwencji oświatowej

- Podniesienie pensum dydaktycznego z 18 do 24 godzin tygodniowo mogłoby dać 1,6 mld zł rocznie dla budżetu państwa. Środki te w znacznej mierze mogłyby zastąpić przedwczesne wypłaty z FRD - informują ekonomiści z Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).
Oszczędzić na subwencji oświatowej

Rząd nadal zabiera nasze zaskórniaki. Zrobił to w 2010, 2011 i 2012 r. i właśnie ogłosił, że zrobi to ponownie w 2013 r. Planuje zabrać z Funduszu Rezerwy Demograficznej 2,5 mld zł - podają ekonomiści z FOR.

Czytaj też: Nie rozumiemy systemu emerytalnego

Razem z poprzednimi skokami na pieniądze FRD ten rząd wyprowadzi z rezerwy 17 mld zł. Przejadanie tych pieniędzy dzisiaj znacznie pogorszy sytuację po 2020 r. Za obecne decyzje polityków rachunek zostanie wystawiony przyszłym podatnikom.

Z projektu założeń budżetu na 2013 r. wynika, że rząd kontynuuje politykę roztrwaniania oszczędności emerytalnych. Politycy po raz czwarty z rzędu planują przedwczesną wypłatę środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej. FRD ma za zadanie dofinansować emerytury w przyszłości, gdy emerytów będzie znacznie więcej niż dziś - donoszą ekonomiści.

Czytaj też: Bezrobocie zamiast emerytury

Wg założeń projektu budżetu na 2013 r., 2,5 mld zł z rezerwy FRD zostanie zużyte na bieżące wydatki.

Łącznie z wypłatami z lat poprzednich (7,5 mld zł w 2010 r., 4 mld zł w 2011 r. i 2,89 mld zł w 2012 r.) z rezerwy na przyszłe emerytury zostanie zabrane 17 mld zł, czyli więcej niż ma się znaleźć na koncie FRD na koniec obecnego roku - 16,8 mld zł - dowiadujemy się na stronie FOR.

Obecna sytuacja jest dobra w porównaniu z tym co będzie za 10 - 15 lat, gdy na wypłatę emerytur będzie brakować prawie dwa razy więcej pieniędzy - ostrzegają ekonomiści.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU