PARTNER PORTALU
  • BGK

Oszustka z banku...danych

  • PAP    1 lipca 2011 - 17:06

Wyłudzenie 440 tys. zł rekompensat dla 140 osób, którym się one nie należały, zarzuca prokuratura 52-letniej byłej administratorce bazy danych w terenowym banku danych w Lublinie. Łącznie w tej sprawie o wyłudzenie oskarżonych zostało 125 osób.
Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska poinformowała, że prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko głównej sprawczyni przestępstwa.

Jest nią 52-letnia Anna Z.-A., która w latach 2003-2007 była administratorem bazy danych Wojewódzkiego Ośrodka Informatyki Terenowego Banku Danych w Lublinie.

Do jej obowiązków należało aktualizowanie spisu osób uprawnionych do uzyskania rekompensat pieniężnych z tytułu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej. Wypłatę takich rekompensat umożliwia specjalna ustawa z marca 1997 r.

Anna Z.-A.- według aktu oskarżenia - wprowadziła nielegalnie na tę listę 140 osób, które nie były do wypłaty rekompensat uprawnione. Pełniły one w przestępstwie rolę tzw. słupów. "Osoby te podawały kobiecie swoje dane osobowe, numery PESEL, a potem po otrzymaniu rekompensaty dzieliły się z nią, najczęściej po połowie" - dodała Syk-Jankowska.

Część osób do wyłudzania rekompensat była werbowana przez pośredników.

Kwota pojedynczej rekompensaty wynosiła ok. 3 tys. zł. Wypłacane były one z budżetu ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji. Łączna kwota wyłudzeń szacowana jest na ok. 440 tys. zł.

Anna Z.-A. przyznała się do zarzucanych jej czynów i opisała cały przestępczy proceder. Grozi jej do 15 lat więzienia.

Sprawa wyszła na jaw, gdy doszło do kłótni przy rozliczeniach między jedną z osób pobierających rekompensatę a pośrednikiem. Kiedy ten ostatni nie otrzymał pieniędzy, zgłosił to na policję.

Jak dodała Syk-Jankowska, śledztwo w tej sprawie jest już zakończone, łącznie oskarżonych zostało 125 osób. Część z tych, którzy pobierali nienależne rekompensaty już nie żyje.

W ostatnim czasie prokuratura skierowała w tej sprawie do sądów ostatnie sześć aktów oskarżenia, obejmujących łącznie 48 osób, w tym Annę Z.-A.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.