Oto najbardziej zadłużone miasta w 2014 r.

Wskaźnik zadłużenia Torunia przekroczył 90 proc. dochodów. Innym dużym miastom nie jest dużo lżej, bo do ich długu sporo dokładają się komunalne spółki. Sprawdź, kto zobowiązań ma najwięcej, a kto najmniej.
Oto najbardziej zadłużone miasta w 2014 r.
W miastach wojewódzkich udział spółek w generowaniu nowego długu miejskiego sięgnął w 2014 roku niemal 33 proc. (fot.torun.pl)

2014 rok był pierwszym, w którym obowiązywały indywidualne limity zadłużenia, przyjęte kilka lat wcześniej w ustawie o finansach publicznych. Samorządy, by inwestować, muszą wykazać się obecnie nadwyżką operacyjną. Okazuje się, że liczba samorządów, którym nowe regulacje zwiększają zdolność kredytową, jest minimalna. Rośnie za to dług samorządów, a do długu tego tego sporo dokładają samorządowe spółki.

Dwutygodnik „Wspólnota” przygotował raport „Zadłużenie samorządów 2014”, w którym wyliczono m.in. zobowiązania miast wojewódzkich i miast powiatowych.

- Szczególnie dynamiczna zmiana nastąpiła w roku 2014, kiedy to udział spółek w nowym długu powiatów grodzkich wzrósł do 26 proc. Zmiana ta wynikała przed wszystkim z dynamiki zmian długu spółek największych miast (wojewódzkich). Wielkość zaciąganych przez nie zobowiązań wzrosła ponad dwukrotnie – z 679 mln zł w roku 2013 do ponad 1,5 miliarda w 2014 – wyliczają Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska, autorzy rankingu.

W miastach wojewódzkich udział spółek w generowaniu nowego długu miejskiego sięgnął w 2014 roku niemal 33 proc.

W miastach powiatowych udział ten jest mniejszy – w 2013 roku nowe zobowiązania spółek to nieco ponad 13 proc. całości nowego zadłużenia. - Ale udział ten rośnie, w roku 2014 było to już ponad 16 proc. wszystkich nowo zaciąganych zobowiązań dłużnych w tej grupie miast – dodają autorzy.

 


KOMENTARZE (7)ZOBACZ WSZYSTKIE

hihihi " ...bez politycznego obsadzania stanowisk... " he,he,he. Pewnie prezes komunalki sp. z o. o. A co za przykłady bezpartyjnych prezesów ,

placek, 2015-09-30 15:09:41 odpowiedz

Do glewe: coś ci się pop..liło z tą kwotą

mirek, 2015-09-23 09:23:38 odpowiedz

Do glewe: Dla tego prywatyzacja z pozostawieniem pakietu kontrolnego 51% akcji, sprawiła by,że spółki komunalne stały by się profesjonalnymi firmami, bez politycznego obsadzania stanowisk, bez przerostu zatrudnienia, bez nieudolnego zarządzania majątkiem. To się sprawdza, dla przykładu podam firmy z... większościowym udziałem państwa, a które po prywatyzacji, są profesjonalnymi firmami, na poziomie firm Skandynawskich, Niemieckich itd. te firmy to PGE, Enea, Energa, PKP Cargo (zaczyna robić porządek), PGNiG, Lotos, PKN Orlen, itd itd, to są w tej chwili naprawdę dobrze zarządzane spółki, które podejmują właściwe decyzje (gdy tylko politycy nie ingerują), które dbają o swój majątek i każdy zatrudniony ma zajęcie. Na prywatyzacji spółek skorzystali by wszyscy, samorząd zyskał by środki na spłatę długów i pozbycie się odsetek nie tracąc wpływów w tych spółkach, spółki stały by się wolne od politycznych pracowników, całe społeczeństwo płaciło by mniejsze rachunki za wodę, ścieki, ciepło itd. W 2015 r w Krakowie ceny za ciepło zostały podniesione przez MPEC, choć ceny węgla spadły o bardzo dużo, tak postępuje się w państwowych spółkach komunalnych, nie ma spadku cen, są tylko coroczne podwyżki. rozwiń

kolejna podwyżka za ciepł, 2015-09-20 07:31:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU