PARTNER PORTALU
  • BGK

Otwock najbogatszą gminą w Polsce, dzięki własnej walucie? Radny rozchwytywany po tekście w Portalsamorzadowy.pl

  • Bartosz Dyląg    21 października 2016 - 16:34
Otwock najbogatszą gminą w Polsce, dzięki własnej walucie? Radny rozchwytywany po tekście w Portalsamorzadowy.pl
Dzięki walucie równoległej, Otwock wśród najbogatszych w Polsce – uważa radny Marek Leśkiewicz. Fot. facebook

Pomysłodawca otwockiej marki, radny Marek Leśkiewicz uważa, że jeśli uda się ją wdrożyć, Otwock w krótkim czasie dołączy do grona najbogatszych gmin w kraju.
O marce otwockiej za PortalSamorzadowy.pl napisały już niemal wszystkie polskie media, a inicjator pomysłu, otwocki radny Marek Leśkiewicz nie spodziewał się, że temat wzbudzi tak wielkie zainteresowanie prasy, radia i telewizji.

Otwock wśród najbogatszych gmin w Polsce?

W publikacji o walucie równoległej w Otwocku wskazywaliśmy potencjalne korzyści, jakie marka otwocka ma przynieść powiatowi. Radny Leśkiewicz idzie dalej. W rozmowie z PortalSamorzadowy.pl wysuwa tezę, że jeśli Ministerstwo Finansów zgodzi się na implementację lokalnej waluty, to Otwock w ciągu 2-3 lat stanie się najbogatszym miastem w Polsce.

– Ludzie, którzy dostaną te pieniądze, nie mają ich oszczędzać, mają je w ciągu, powiedzmy, 3 dni wydać – podkreśla Leśkiewicz.

Jak wyjaśnia radny, polska waluta, złoty, w skali roku średnio 10-krotnie zmienia właściciela, a waluta równoległa – przeciętnie 13 razy.

– Według znanych mi założeń, jeśli nasza waluta 5-krotnie zmieni właściciela w miesiącu, będziemy wśród najbogatszych gmin w Polsce w ciągu 6-8 miesięcy. To będzie fenomen – prognozuje Marek Leśkiewicz.

Chodzi o gwałtowne zwiększenie obrotów lokalnych firm i usługodawców, a także pobudzenie samorządowych inwestycji.

Otwocka waluta ma być obłożona lokalnym podatkiem w wysokości 3 proc. rocznie. Pieniądze te (pobierane w tej właśnie walucie) trafiałyby do powiatowego budżetu i mogły być przeznaczone np. na inwestycje.

Powiat otwocki liczy 127 tys. mieszkańców. Przy założeniu, że każdy jego obywatel dostałby 2 tys. wartości jednostki waluty miesięcznie, 3-procentowy podatek od tej kwoty daje powiatowi 91 mln jednostek w walucie lokalnej do wydania na inwestycje.

– Da to niesamowite ożywienie inwestycyjne i pozwoli w zasadzie na uruchomienie otwockiej specjalnej strefy ekonomiczniej. Tym samym ściągamy rzesze inwestorów. Rozmawiałem z kilkoma i powiedzieli mi, że w razie implementacji waluty równoległej przenoszą swoje spółki do Otwocka – mówi Marek Leśkiewicz.

Konstytucja i Prawo bankowe nie zabraniają implementacji waluty lokalnej?

Radny wyjaśnia, że sprawą zainteresował się także sektor IT.

– Spotkałem się z właścicielem i prezesem dużej, znanej firmy informatycznej, która implementuje rozwiązania informatyczne dla systemów bankowych, i powiedział mi, że jest za wdrożeniem takiej waluty równoległej. Wdrażając rożnego rodzaju systemy i aplikacje dla banków w Polsce i za granicą doskonale są zorientowani, że to działa. Rzeczywiście spełnia swoją rolę – zapewnia Leśkiewicz.

Co więcej, mecenas tej firmy wskazał radnemu uwarunkowania prawne i przygotował wykładnię prawną na ten temat. – Jeżeli Ministerstwo Finansów będzie lawirowało i odpowiadało oględnie na mój wniosek, wskażemy, że w Polsce Konstytucja i Prawo bankowe nie zabraniają implementacji waluty lokalnej. Ponadto, istnieje swego rodzaju luka prawna, która pozwala na jej wdrożenie – wyjaśnia radny.

Teraz władze Otwocka czekają na decyzję Ministerstwa Finansów. Jeżeli będzie pozytywna, to zaczną pilotażowe wdrożenie marki otwockiej.

Niezależnie od tego, w najbliższych tygodniach w Sejmie odbędzie się debata, na której spotkają się parlamentarzyści i samorządowcy z województwa mazowieckiego, aby temat poruszyć szerzej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • marek zakrzewski, 2016-10-24 11:51:19

    Poziom bzdur w Otwocku, tradycyjnie, bezgraniczny. Jak na razie to stają się największym śmietnikiem w kraju. Gnoją tereny, które jeszcze w PRL miały charakter uzdrowiskowy, to się nazywa Mazowiecki Obszar Krajobrazu Chronionego, zielone płuca stolicy. Jadąc S-17 na wysokości Świerka w ciepłe dnie ś...mierdzi otwocki dobrobyt!  rozwiń
  • przyszły prezydentSłupska, 2016-10-21 17:39:08

    a ja bym chciał u mnie w mieście płacić dolarami, oczywiście słupskimi !!