PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet dla miast średnich: Polski Fundusz Rozwoju rozpoczyna nabór

  • MIW    19 lipca 2017 - 16:18
Pakiet dla miast średnich: Polski Fundusz Rozwoju rozpoczyna nabór
Dzięki pilotażowi spotkań przedinwestycyjnych, średnie miasta otrzymają kompleksowe wsparcie najwyższej klasy ekspertów Polskiego Funduszu Rozwoju – mówi wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak. (fot. mat. MR)

Rozpoczął się nabór do pilotażowego programu w ramach „Pakietu dla miast średnich”. Będzie on trwał do 31 sierpnia 2017 r.
• Nabór prowadzony jest przez Polski Funduszu Rozwoju, strategicznego partnera Ministerstwa Rozwoju.

• Samorządy zainteresowane udziałem w pilotażu mogą zgłosić każdy maksymalnie dwie potrzeby inwestycyjne.

• Polski Fundusz Rozwoju spośród zgłoszonych formularzy, na podstawie kryteriów formalnych oraz merytorycznych, wybierze do 60 potrzeb inwestycyjnych.

Potrzeby inwestycyjne mogą zgłaszać samorządy miast średnich, które zostały zidentyfikowane na podstawie analizy wielokryterialnej Polskiej Akademii Nauk wykonanej na potrzeby Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Takich miast w całej Polsce jest 255 (z czego - jak wykazała PAN - aż 122 w największym stopniu zagrożone są utratą funkcji społeczno-gospodarczych).

Czytaj : Średnie miasta mają się rozwijać. Ministerstwo Rozwoju da wsparcie 255 miastom (122 potraktuje priorytetowo)

Jak informuje resort rozwoju, z wybranymi przez PFR samorządami zorganizowane zostaną spotkania przedinwestycyjne, w których udział wezmą przedstawiciele miast i eksperci PFR. Ich celem będzie przeanalizowanie potrzeb rozwojowych miast średnich pod kątem możliwych źródeł ich finansowania oraz formy instytucjonalno-prawnej, w jakiej rozważane przedsięwzięcie może być realizowane. W przypadku stwierdzenia, że dane przedsięwzięcie kwalifikuje się do finansowania z udziałem pieniędzy Funduszu Inwestycji Samorządowych, dysponującego kwotą ok. 400 mln zł, możliwe jest ich wsparcie z Funduszu.

- Często samorządy, w szczególności samorządy mniejszych miast, dysponujące mniejszym budżetem i możliwościami korzystania z instrumentów dłużnych, stają przed istotnym problemem jak sfinansować w efektywny sposób inwestycje publiczne. Dzięki pilotażowi spotkań przedinwestycyjnych, średnie miasta otrzymają kompleksowe wsparcie najwyższej klasy ekspertów Polskiego Funduszu Rozwoju – mówi wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

- Ważne jest, by samorządy otrzymały pomoc w poszukiwaniu optymalnych źródeł finansowania takich inwestycji, które będą odpowiednie do kondycji finansowej samorządu, przedmiotu i zakresu inwestycji, a także jej opłacalności – dodaje wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Tomasz, 2017-08-07 10:18:30

    Niestety nie jest to nabór na pozyskanie środków, tylko badanie rynku przez PFR, które ewentualnie zaproponuje różne formy finansowania,jako usługę doradczą.
  • Ewa, 2017-07-19 18:43:34

    Sensowna inicjatywa Ministerstwa Rozwoju.