PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet dla miast średnich przyspieszy PPP? Samorządy dostaną mocne wsparcie

  • bad    11 stycznia 2018 - 15:30
Pakiet dla miast średnich przyspieszy PPP? Samorządy dostaną mocne wsparcie
Dwie umowy inwestycyjne na ponad 50 mln zł zostały podpisane przez PFR z samorządami z Limanowej i Nowego Sącza (Fot. PTWP)

– Sami samorządowcy mówią, że partnerstwo publiczno-prywatne jest skomplikowane. Jeżeli będziemy was wspierać w tym, w jaki sposób przejść przez tę procedurę, z tego wehikułu, jakim jest partnerstwo publiczno-prywatne samorządy będą korzystać – podkreślił Bartłomiej Pawlak, członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju ds. finansowych i rozwoju.
Polski Fundusz Rozwoju podpisał w czwartek (11 stycznia) z przedstawicielami samorządów z Limanowej i Nowego Sącza dwie umowy inwestycyjne na ponad 50 mln zł. Dotyczą one inwestycji w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. To pierwsze umowy w ramach programu „Pakiet dla miast średnich”.

Wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak podkreślił, że cały czas pakiet dla miast średnich będzie wzmacniany. Przedstawiciele resortu rozwoju prowadzą rozmowy z innymi ministerstwami czy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

- Liczymy, że inwestycji prywatnych będzie jak najwięcej – daję one miejsce pracy, zwiększają bazę podatkowa, poprawiają jakość życia mieszkańców, wyhamowują odpływ mieszkańców z miejscowości średniej wielkości – wyjaśnił Adam Hamryszczak.

Czytaj też: Rząd o PPP: Chcemy bliższej współpracy samorządów z przedsiębiorcami

Wiceminister inwestycji i rozwoju dodał, że Fundusz Inwestycji Samorządowych, zgodnie z polityką polskiego rządu, jest przeznaczony głównie dla miast średniej wielkości. Nie jest on jednak zamknięty dla innych niż średnie miasta jednostek samorządowych.

Burmistrz Limanowej Władysław Bieda zwrócił uwagę, że nie ma takich programów europejskich, w których niepotrzebny byłby wkład własny. Potrzebny jest jednak taki wkład własny, który nie udusi samorządu.

- My jako samorządy nie będziemy tworzyć miejsc pracy, ale nasze działania sprzyjają takim procesom. Dla przedsiębiorcy ważne jest także otoczenie społeczne, miejsce do spędzania czasu wolnego, obiekty dla dzieci czy młodzieży – podkreśla Władysław Bieda.

Jego zdaniem infrastruktura tworzona przez samorządowców wpływa na decyzje przedsiębiorców.

Bartłomiej Pawlak, członek zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju ds. finansowych i rozwoju wyjaśnił, że podmioty z Grupy PFR chcą wspierać samorządy przez doradztwo, robi to także Ministerstwo Rozwoju.

– Sami samorządowcy mówią, że partnerstwo publiczno-prywatne jest skomplikowane. Jeżeli będziemy was wspierać w tym, w jaki sposób przejść przez tę procedurę, z tego wehikułu, jakim jest partnerstwo publiczno-prywatne samorządy będą korzystać – podkreślił członek zarządu PFR.

Bartłomiej Pawlak dodał, że Grupa PFR ma całe instrumentarium wsparcia, przede wszystkim dla przedsiębiorców. – Samorządy mogą do nas przychodzić i dowiedzieć się, w jaki sposób ich wspierać – powiedział Bartłomiej Pawlak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.