PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet średnich miast motorem samorządowych inwestycji w 2018 r.

  • Bartosz Dyląg    11 stycznia 2018 - 10:35
Pakiet średnich miast motorem samorządowych inwestycji w 2018 r.
Dwie umowy inwestycyjne na ponad 50 mln zł, podpisane przez PFR z samorządami z Limanowej i Nowego Sącza (fot.: PTWP/Piotr Waniorek)

- Rok 2018 będzie rokiem inwestycji, pakiet dla miast średnich świetnie się w to wpisuje – podkreśla minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Polski Fundusz Rozwoju podpisał w czwartek (11 stycznia) z przedstawicielami samorządów lokalnych dwie umowy inwestycyjne na ponad 50 mln zł.
Dwie umowy inwestycyjne na ponad 50 mln zł, podpisane przez PFR z samorządami z Limanowej i Nowego Sącza, dotyczą inwestycji w obszarze infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. To pierwsze umowy w ramach programu "Pakiet dla miast średnich".

- Jest to efekt wielu miesięcy wspólnej pracy - zaznaczył podczas konferencji Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał, że "w 2018 roku te inwestycje będą mogły być realizowane".

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślał, że rząd stwierdził koncentrację inwestycyjną w dużych miastach, z pominięciem miast średnich i obszarów wiejskich.

- Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju chce realizować pan zrównoważonego rozwoju całego kraju. Usunęliśmy z dokumentów strategicznych paradygmat polaryzacyjno-dyfuzyjny – mówił Jerzy Kwieciński.

W Polsce mamy około tysiąca miast, jedna czwarta to małe i średnie miasta. Połowa tych miast traci funkcje społeczno-gospodarcze. Nie tylko nie rozwija się, ale postępuje tam stagnacja. Pakiet dla miast średnich ma to zmienić.

Czytaj też: Ministerstwo Rozwoju o pakiecie dla średnich miast i Polsce Wschodniej

- Ważne w tym programie jest to, by nie koncentrować się na funduszach unijnych – podkreślał minister inwestycji i rozwoju.

Minister Kwieciński przypomniał, że w naszym kraju połowa inwestycji publicznych to są inwestycje samorządowe, co nie jest typowe w UE.

- Nadal mamy problem z inwestycjami samorządowymi w funduszach europejskich. One niestety są znacznie bardziej ślamazarne, aniżeli było to w poprzedniej perspektywie finansowej, a więc tu też musimy przyspieszyć. Z Polskim Funduszem Rozwoju będziemy działali na rzecz przyspieszenia inwestycji w sektorze prywatnym - zapowiedział.

- Rok 2018 będzie rokiem inwestycji, pakiet dla miast średnich świetnie się w to wpisuje – dodał minister.

Pakietem dla miast średnich PFR chce umożliwiać samorządom finansowanie ich potrzeb inwestycyjnych, często bardzo niestandardowych.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.