PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakiet wsparcia dla średnich miast: Samorządowe inwestycje muszą iść w stronę komercjalizacji

  • Agnieszka Widera-Ciochoń    6 października 2017 - 17:37
Pakiet wsparcia dla średnich miast: Samorządowe inwestycje muszą iść w stronę komercjalizacji
Formą pozwalająca na zwiększenie efektywności ekonomicznej inwestycji samorządowych jest np. PPP. (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Jedyne „p” jakie należy zanalizować w partnerstwie publiczno- prywatnym to pieniądz. Trzeba oddzielić inwestycje, które muszą być finansowane z budżetu, od tych co mają jakieś szanse komercyjne i powinny mieć zdolność do samofinansowania, ale spółki komunalne ich zrealizować nie mogą – podkreśla Joanna Budzińska-Lobnig, dyrektor departamentu inwestycji samorządowych Polskiego Funduszu Rozwoju, który uczestniczy w pakiecie wsparcia dla średnich miast.
• Trwa analiza i konsultacje z samorządami, które zgłosiły się do pilotażowego programu w ramach „Pakietu dla miast średnich miast".

• Dominującym źródłem finansowania dla miast objętych pakietem będą instrumenty zwrotne, by z nich korzystać samorządy będą musiały wykazać się nadwyżką operacyjną.

•  Samorządy muszą przestawiać się z instrumentów do tej pory zawieranych w WPF-ach na instrumenty kapitałowe czy projektowe - uważa Joanna Budzińska-Lobnig z Polskiego Funduszu Rozwoju.

Przypomnijmy, do końca sierpnia trwał nabór do pilotażowego programu w ramach „Pakietu dla miast średnich miast". Polski Fundusz Rozwoju spośród zgłoszonych formularzy, na podstawie kryteriów formalnych oraz merytorycznych, wybierze do 60 potrzeb inwestycyjnych.

- Często samorządy, w szczególności samorządy mniejszych miast, dysponujące mniejszym budżetem i możliwościami korzystania z instrumentów dłużnych, stają przed istotnym problemem jak sfinansować w efektywny sposób inwestycje publiczne. Dzięki pilotażowi spotkań przedinwestycyjnych, średnie miasta otrzymają kompleksowe wsparcie najwyższej klasy ekspertów Polskiego Funduszu Rozwoju – zapewniał wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Czytaj też: Średnie miasta mają się rozwijać. Ministerstwo Rozwoju da wsparcie 255 miastom

A że potrzeby są duże świadczy ilość zgłoszeń. Z 255 miast objętych pakietem w konsultacjach uczestniczyć w sumie będzie ich 150.

- Spodziewaliśmy się zgłoszeń z 30 miast, a mamy 150 samorządów, które zgłosiły w sumie blisko 290 potrzeb inwestycyjnych do analizy. To pokazuje jak wielkie jest zapotrzebowanie na takie inicjatywy. Konsultacje potrwają do sierpnia 2018 r. -  mówiła Joanna Budzińska- Lobnig, dyrektor departamentu inwestycji samorządowych Polskiego Funduszu Rozwoju podczas XV Samorządowe Forum Kapitału i Finansów.

Rola Funduszu polega bowiem na konsultacji i wskazywaniu form instytucjonalno-prawnych w jakich dane gminy mogą realizować potrzebne inwestycje oraz doboru właściwego źródła finansowania.

Czas na zmiany w finansowaniu inwestycji

Jak dodała Budzińska- Lobnig są to trudne tematy, ale samorządy muszą przestawiać się z instrumentów do tej pory zawieranych w WPF-ach na instrumenty kapitałowe czy projektowe.

- Jeśli zgłasza się samorząd, który ma nadwyżkę operacyjną wynoszącą parę milionów i wskaźnik zadłużenia na granicy, a potrzeba inwestycyjna wynosi 50 mln zł, to przeskakujemy cały łańcuch instrumentów dłużnych i przechodzimy do form quasi kapitałowych lub kapitałowych w oparciu o środki prywatne czyli PPP, udział inwestora finansowego. Jeśli zaś luka płynnościowa już jest bardzo duża – a nie da się jej pokryć dotacją, to wtedy rozmawiamy o inwestorach strategicznych – tłumaczyła Joanna Budzińska-Lobnig.

Jak podkreślała, dominującym źródłem finansowania dla miast objętych pakietem będą instrumenty zwrotne, by z nich korzystać samorządy będą musiały wykazać się nadwyżką operacyjną.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.