PARTNER PORTALU
  • BGK

Pakt dla wsi, Jurgiel: Ministerstwo chce wyrównać poziom życia mieszkańców wsi i miast

  • PAP/AT    24 lutego 2016 - 19:43
Pakt dla wsi, Jurgiel: Ministerstwo chce wyrównać poziom życia mieszkańców wsi i miast
Resort stawia na zrównoważony i trwały rozwój obszarów wiejskich - powiedział minister (Krzysztof Jurgiel, fot.jurgiel.pl)

• Ministerstwo rolnictwa pracuje nad zmianą podejścia do rozwoju obszarów wiejskich.
• Chodzi o "pakt dla wsi", czyli program, za który będzie odpowiedzialny cały rząd, a nie tylko resort rolnictwa.
• Najpierw będzie tzw. "mały pakt", a następnie opracowany zostanie "duży pakt".
"Resort stawia na zrównoważony i trwały rozwój obszarów wiejskich, który powinien pozwolić na wyrównanie poziomów życia mieszkańców wsi i miasta. Zadanie opracowania paktu dla wsi realizowane jest wraz z ministrem rozwoju oraz innymi resortami. Chcemy efektywnie wykorzystać środki z polityki spójności, zostaną wyznaczone priorytety i zadania" - tłumaczył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel informując posłów z komisji rolnictwa nt. prac prowadzonych w resorcie.

Dodał, że najpierw będzie tzw. "mały pakt" na lata 2016-2017, a następnie opracowany zostanie "duży pakt", w ramach którego będzie też rozwiązany sposób zarządzania w rolnictwie. "Chodzi o to, jak ma być programowany rozwój na obszarach wiejskich, kto ma być partnerem dla gmin ze strony rządu" - wyjaśnił Jurgiel. Jak mówił, są już gotowe rozwiązania, chodzi m.in. o wykorzystanie doradztwa rolniczego, które od 1 stycznia 2017 r. zostanie przejęte pod nadzór ministra rolnictwa. Projekt ustawy w tym zakresie jest na końcowym etapie przygotowania i w ciągu 2 miesięcy powinien trafić do parlamentu.

Czytaj też: Prawnik radzi sołtysom: nie bójcie się opracowania strategii

Kolejną sprawą jest ustawa "o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości rolnych", którą wkrótce zajmie się Sejm. Zaznaczył, że zależy mu na uchwaleniu jej do końca kwietnia, gdyż od 1 maja przestaje obowiązywać 12-letnie moratorium dla cudzoziemców na zakup polskiej ziemi. Dodał, że ustawa spełnia wszystkie postulaty zgłaszane przez organizacje rolnicze, rozwiązania są zbliżone do tych, jakie obowiązują w krajach zachodnich.

Czytaj też: Będą zmiany w obrocie ziemią. Rolnicy mają wątpliwości

Poinformował, że resort przystępuje do przygotowania "właściwej ustawy o zmianach strukturalnych na obszarach wiejskich, która obejmie poza obrotem ziemią, inne zadania, które powinny być realizowane na obszarach wiejskich rozpoczynając od planowania zagospodarowania przestrzennego, do zadań państwa w stosunku do gospodarstw". Ta praca będzie trwała ok. 2 lat, projektowana ustawa zastąpi tą "o wstrzymaniu sprzedaży ziemi" - wyjaśnił.

Priorytetem jest też sprawa Wspólnej Polityki Rolnej i współpracy międzynarodowej. Prowadzimy aktywną politykę na forum Unii Europejskiej" - zapewnił minister. Zaznaczył jednak, że nie widać ze strony większości członków Wspólnoty, by była wola dokonania dokładanego przeglądu WPR. Poinformował, że 15 marca ma się odbyć w KE debata na temat sytuacji na rynku wieprzowiny i mleka. "Jutro przesyłamy postulaty, nasze wnioski dotyczące tych rynków wypracowane wspólnie ze środowiskiem, licząc na to, że przynajmniej część z nich zostanie przyjęta" - powiedział szef resortu rolnictwa. Poinformował, że na jego zaproszenie do Polski ma przyjechać komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan oraz komisarz zajmujący się sprawami weterynaryjnymi (komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis), który chce zobaczyć jak wygląda w Polsce zwalczanie afrykańskiego pomoru świń (ASF).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.