PARTNER PORTALU
 • BGK

Palikot chce legalizować bimber

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    5 lutego 2010 - 07:04

Łącką śliwowicę czy łzę korycińską badałby sanepid, a fiskus miałby pobierać akcyzę.
Pomysł na legalizację bimbrownictwa ma Janusz Palikot (PO), szef sejmowej komisji „Przyjazne państwo”. Przygotowuje projekt nowelizacji kilku ustaw przewidujący, że wytwórca bimbru będzie jego produkcję zgłaszał do urzędu skarbowego. Tam kupi banderole na butelki i w ten sposób opłaci akcyzę.

Bimbrownik musiałby też o produkcji powiadomić sanepid, który miałby czuwać nad jakością trunku, np. nad tym, by powstawał z produktów naturalnych, a nie chemicznych. Gdyby stwierdził, że warunki produkcji nie spełniają wymagań sanitarnych, mógłby nie wydać na nią zgody.

Alkohol można byłoby sprzedawać tylko w miejscu jego wytworzenia, np. w gospodarstwie agroturystycznym czy rolnym. Ograniczenia objęłyby też wielkość produkcji. Propozycje mówią o kilkuset litrach rocznie.

Od 20 lat o zalegalizowanie śliwowicy łąckiej walczy Franciszek Młynarczyk, wójt Łącka. „Ludzie produkowali, produkują i będą produkować śliwowicę. Dziwi mnie, że muszą to robić oficjalnie nielegalnie” – powiedział „Rzeczpospolitej”. Pomysł chwali też Mirosław Lech, wójt Korycina w Podlaskiem, gdzie wyrabia się łzę korycińską pędzoną na bazie żyta.

W 1992 r. wojewódzki konserwator zabytków zaliczył łącki trunek do niematerialnych dóbr kultury, a w 2005 r. śliwowica została wpisana na listę produktów tradycyjnych – do rejestru wyrobów regionalnych chronionych ze względu na szczególne walory.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (7)

 • nie_szybki, 2010-02-08 14:27:30

  zlikwidować koncesje, akcyzę i vat, na wszystko
 • weneca, 2010-02-08 12:11:08

  Nie ma nic nieznośnego , niż głupiec ,któremu się powodzi . CYCERON
 • Jan, 2010-02-06 20:31:33

  Dokąd będziemy cierpieć za głupie wybory dokonane przez młodych naiwnych z wirtualną świadomością nabytą bez udziału własnego rozumu?.