PARTNER PORTALU
  • BGK

Państwowa Inspekcja Sanitarna do centralizacji. Samorządy na "nie"

  • bad    1 grudnia 2016 - 07:35
Państwowa Inspekcja Sanitarna do centralizacji. Samorządy na "nie"
Państwowa Inspekcja Sanitarna MSW realizuje zadania związane ze sprawowaniem m.in.: zapobiegawczego oraz bieżącego nadzoru sanitarnego. Fot. pixabay

• Samorządowcy wskazują, że kolejne zadania samorządów są przekazywane w ręce administracji rządowej.
• Najświeższym przykładem jest Państwowa Inspekcja Sanitarna.
• Projekt nowelizacji ustanawia organy tej inspekcji częścią niezespolonej administracji rządowej.
W opinii przedstawicieli samorządów, administracja rządowa przejmuje od nich coraz więcej zadań, na przykład nadzór budowlany czy nadzór nad stacjami kontroli pojazdów. Podczas Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (30 listopada) starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek przekazywanie kolejnych zadań JST w ręce administracji rządowej nazywa „demonami centralizacji”.

- Pomimo, że zmienili się ministrowie, w dalszym ciągu jest parcie na centralizowanie państwa. Dzieje się to z zabieraniem kompetencji i pominięciem podstawowej zasady subsydiarności, która mówi, że problemy, które są ważne dla społeczności lokalnej, powinny być kierowane i rozpatrywane na poziomie lokalnym – analizował Edmund Kaczmarek.

Czytaj też: Unijne pieniądze u wojewodów? Centralizacja, groźba strat

Jego zdaniem szkolnym przykładem tego typu jest projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowelizacja ustanawia organy tej inspekcji częścią niezespolonej administracji rządowej.

- Wiemy też, że toczą się również prace nad inspekcją budowlaną i innymi inspekcjami, służbami i strażami. Policję i weterynarię już włączono. Naprawdę w tej chwili brak jest merytorycznych argumentów za ponowną centralizacją Inspekcji Sanitarnej. Jest to powrót do państwa zarządzanego centralnie, nakazowo-rozdzielczego. Taki etap Polska już przeżyła, z wiemy jakim skutkiem – dodał.

Jego zdaniem, w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie ma uzasadnienia, dlaczego zmiany w takim kształcie miałyby wprowadzone.

- Nie wykazano, jak na obecnym poziomie inspekcja działa w powiatach, województwach. Moim zdaniem przy sytuacjach kryzysowych radzą sobie bardzo dobrze. Takie mogą się w dalszym ciągu zdarzyć – zauważył Kaczmarek.

W jego opinii, w projekcie nie ma nic o współpracy, jaka ma być pomiędzy starostą a służbą w nowym kształcie. Taka współpraca musi nastąpić na przykład w sytuacji kryzysowej, kiedy może dojść do sporu, kto jest ważniejszy.

- Ważne jest przecież bezpieczeństwo, a o nie mamy zabiegać wszyscy razem. Apelujemy więc, by odstąpiono od chęci zmieniania i centralizowania Rzeczpospolitej – mówił starosta jędrzejowski. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-12-01 13:06:56

    W okresie ponad 200 lat Polską zarządzały zewnętrzne państwa przez ponad 150 lat, centralnie, nieufnie wobec Polaków. To jest niestety także w nas.