PARTNER PORTALU
  • BGK

Panteon Narodowy w przyszłym roku

  • Przegląd prasy/PAP/Dziennik Polski    18 marca 2011 - 06:07
Panteon Narodowy w przyszłym roku

Komisja Kultury, Promocji i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa oraz Fundacji „Panteon Narodowy” przedstawili szczegóły inwestycji, która ma uzupełnić budowę panteonu.
Krypty dla najbardziej zasłużonych artystów, naukowców i ludzi kultury, których budowa ruszyła w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie, mają zostać otwarte w dniu 400. rocznicy śmierci Piotra Skargi – informuje „Dziennik Polski”.

Czytaj też: Małopolska wesprze budowę Panteonu Narodowego

Fundatorami całego przedsięwzięcia są senaty 11 krakowskich uczelni publicznych, Krakowska Kuria Metropolitalna oraz Polska Akademia Umiejętności. Ciekawym aspektem całej inwestycji jest wydzierżawienie od kurii terenu podziemi oraz wyłączenie go z kościelnej sfery sacrum, by w kryptach mogli zostać pochowani nie tylko katolicy, ale ewentualni zasłużeni ateiści, muzułmanie, żydzi czy przedstawiciele różnych religii.

Umowa notarialna opiewa na bezpłatną 40-letnią dzierżawę. Do krypt zostanie także zbudowane odrębne wejście, by mogli je odwiedzać przedstawiciele wszystkich wyznań. Prace mają kosztować około 19 mln zł, z czego już udało się zapewnić niemal 16 mln zł.

O tym kto spocznie w kryptach zadecyduje kapituła, w skład której wejdą prezydent Polski, marszałkowie Sejmu i Senatu, metropolita krakowski oraz prezydent Krakowa. Krypty zostaną otwarte 27 września 2012 r. w 400. rocznicę śmierci księdza Piotra Skargi, spoczywającego w jednej z podziemnych krypt kościoła.

Obecnie fundacja poszukuje brakującej kwoty z innych źródeł, w tym także rozprowadzając cegiełki. Nabywcami pierwszych złotych cegiełek o nominale 500 zł stali się już przedstawiciele władz miasta i województwa – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.