PARTNER PORTALU
  • BGK

Papierosy wydatkami własnymi gminy?

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    21 maja 2011 - 07:41
Papierosy wydatkami własnymi gminy?

Paczkę mocnych z filtrem za dzień pracy dostają od starostwa więźniowie z Głogowa, którzy w ramach resocjalizacji sprzątają chodniki. Prawnicy uważają, że samorząd łamie prawo.
Starostwo powiatowe w Głogowie rozstrzygnęło konkurs na zakup ponad tysiąca paczek papierosów za prawie 10 tys. zł. Mieszkańcy zaczęli komentować, że urzędnicy kupują sobie za ich pieniądze używki – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Papierosy są dla więźniów, którzy pracują dla starostwa. Zimą odśnieżają chodniki, latem grabią liście i zamiatają plac. Czasami pomagają w przesuwaniu mebli albo myciu podłóg.

Starosta głogowski Rafael Rokaszewicz codziennie zatrudnia dwóch, trzech więźniów. Za siedem godzin pracy każdy dostaje paczkę mocnych z filtrem.

Lepiej mają więźniowie, którzy pracują dla urzędu miasta (nawet 38). Prezydent do paczki papierosów dorzuca małą paczkę kawy. Pieniędzmi nie może im płacić, bo kodeks karny wyklucza zapłatę za prace społeczne.

Zdaniem prawników płacenie przez władze samorządowe taką walutą jest niezgodne z prawem, bo nie ma jak uzasadnić, dlaczego papierosy są wydatkami własnymi gminy – dodaje „Gazeta Wyborcza”.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.