PARTNER PORTALU
 • BGK

Paraliż gminy Mogilany. Wójt chce spotkania z Mateuszem Morawieckim

 • Tomasz Klyta    13 marca 2018 - 12:20
Paraliż gminy Mogilany. Wójt chce spotkania z Mateuszem Morawieckim
Wójt Piotr Piotrowski chce zawieszenia rady. Radni - odwołania wójta. (Fot. mogilany.pl)

Rada gminy Mogilany po raz ostatni obradowała w listopadzie 2017 r. W grudniu całe prezydium złożyło rezygnację ze swoich stanowisk. Teraz nie ma kto zwołać kolejnego posiedzenia, a uchwały nie są podejmowane. Konsekwencją może być nie tylko wprowadzenie zarządu komisarycznego w miejsce władz – istnieje również zagrożenie, że gmina straci dotacje zewnętrzne przyznane na 2018 rok.
 • W grudniu 2017 r. wszyscy członkowie prezydium rady gminy Mogilany zrezygnowali ze swoich funkcji – to efekt konfliktu z wójtem. Od tego czasu nie można zwołać sesji.
 • Pojawiło się ryzyko, że jednostka straci przyznane na 2018 rok dotacje zewnętrzne. Środki miały pójść m.in. na budowę kanalizacji.
 • Radni chcą odwołania wójta i wprowadzenia zarządu komisarycznego do czasu wyborów. Wójt stara się zawiesić radę gminy i pozostać na swoim stanowisku.

 

Powodem rezygnacji całego prezydium jest trwający niemal od początku bieżącej kadencji konflikt radnych z wójtem. Już rok temu rada gminy nie udzieliła wójtowi Piotrowi Piotrowskiemu absolutorium za 2016 r. Zarzucali mu, że nie wykonał trzech zapisanych w budżecie inwestycji drogowych. W październiku 2017 r. na sesję rady trafił projekt uchwały dotyczący zorganizowania referendum o odwołanie wójta Piotrowskiego ze stanowiska. Pomysł poparło jednak tylko troje z 15-osobowej rady gminy Mogilany. Kilka tygodni później rada praktycznie przestała funkcjonować.

Stało się to za sprawą prezydium rady, w skład którego wchodzili przewodniczący Grzegorz Stokłosa oraz dwie wiceprzewodniczące – Renata Strzebońska i Joanna Nowicka. W grudniu wszyscy wymienieni złożyli rezygnację z zajmowanych w radzie stanowisk. Od tego czasu nie odbyła się żadna sesja rady i nie podjęto żadnej uchwały.

Czytaj także: Wojciech Szarama, PiS: Ograniczenie kadencji w samorządach jest konstytucyjnie do przyjęcia

Jak mówi ustawa o samorządzie gminnym, rezygnację przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego musi przyjąć rada. Ma na to miesiąc. Jeśli do tego nie dojdzie, rezygnację uważa się za przyjętą z końcem miesiąca, w którym uchwała powinna zostać podjęta. W przypadku rady gminy Mogilany był to 31 stycznia 2018 r.

Rada pozostaje bez prezydium. Wojewoda małopolski, korzystając z uprawnień, zwołał sesję na 7 marca. W porządku obrad były tylko punkty dotyczące wybrania nowego prezydium rady. Do sesji jednak nie doszło. Na sali sesyjnej pojawiło się tylko sześcioro radnych, zatem nie było koniecznego kworum.

Jak tłumaczy radna Joanna Nowicka, część radnych nie przyszła na sesję zwołaną przez wojewodę, ponieważ obawiali się "przeciągania obrad do wyborów".

– Nawet gdyby zebrało się kworum i tak nie doszłoby do wyboru prezydium. Nikt z radnych, kto mógłby dostać poparcie większości, nie chciał się zgodzić na objęcie funkcji przewodniczącego rady. Przypuszczaliśmy, że prowadzący obrady w takiej sytuacji (wobec braku wyboru prezydium) będzie w nieskończoność przedłużał sesję. Wystarczyłoby zarządzić przerwę, a miesiąc później wznowić obrady tylko po to, żeby znów je przerwać. I tak aż do wyborów – mówi.

Obecnie w gminie Mogilany możliwe są dwa scenariusze. Pierwszy to zawieszenie wójta oraz rady i wprowadzenie zarządu komisarycznego. Drugi to odwołanie rady i wprowadzenie na jej miejsce osoby, która będzie wykonywała jej obowiązki. Odwołania rady dokonuje sejm na wniosek Prezesa Rady Ministrów. Wójt Piotrowski zapowiedział, że będzie się starał o wdrożenie właśnie tej ścieżki prawnej.×
KOMENTARZE (22)

 • mieszkaniec włosani, 2018-03-17 17:40:33

  W tych propozycjach wójta myślę , że nie chodzi o to co i dla kogo chociaż można by dużo napisać, ponieważ dla niego najważniejsze wszystko obiecać aby tylko utrzymać się na stołku.
 • Walek, 2018-03-16 20:55:48

  Do obiektywny mieszkaniec: To co? Wójt w swoich propozycjach budżetu przez kolejne trzy lata proponował zbudowanie domu dla swojej córki, drogę z Olszowic do Krzyszkowic, ogrodzenie posesji i wykostkowanie podwórka u sekretarz Madejowej, zakup samochodu dla radnego Staszczaka??? :-)
 • obiektywny mieszkaniec, 2018-03-15 11:26:03

  O jakich zwrotach moi drodzy tutaj się wypowiadacie ???? Proszę skończcie z tą propagandą , jak ktoś nie potrafił kierować szkołą ,to w jakiej sytuacji byśmy byli gdy by nie realne do wykonania inwestycje dla mieszkańców do budżetu , które wprowadzała i zatwierdzała Rada Gminy przez 3 lata którym ...przeciwny był p. wójt i nieskutecznie za każdym razem zaskarżając te budżety do RIO ,  rozwiń