PARTNER PORTALU
  • BGK

Parki narodowe ciągle w rękach samorządów

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    1 sierpnia 2011 - 07:08
Parki narodowe ciągle w rękach samorządów

W tej kadencji może nie udać się uchwalenie w Sejmie obywatelskiego projektu, który weto samorządów w sprawie tworzenia parków narodowych zastępuje konsultacjami i odcina parki od politycznych nacisków.
Projekt utknął w specjalnej podkomisji, a politycy wzajemnie oskarżają się o opieszałość – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Parki narodowe bez weta gmin

Dziś to samorządy decydują, czy na ich terenie może powstać park narodowy. Weto, którym się posługują, powoduje, że od 10 lat w Polsce nie powstał żaden nowy park. By to zmienić 250 tys. Polaków podpisało się pod projektem zmiany ustawy o ochronie przyrody, który zamiast weta wprowadza konsultacje z samorządami.

Czytaj też: Czy będzie więcej parków narodowych?

Projekt utknął w podkomisji. W tej kadencji nie zostanie rozpatrzony, bo nie ma przychylności innych klubów poza PO.

Czytaj też: Gminy nie chcą powstania parku narodowego

Przeciw zmianie prawa są też samorządy. Uważają, że powiększanie terenów chronionych przeszkadza rozwojowi, a pracujący w lesie ludzie tracą pracę.

Ekolodzy odpierają zarzuty te zarzuty, uważając, że park i dobrze chroniona przyroda mogą być motorem rozwoju – podaje „Gazeta Wyborcza”. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Janina Duszejko, 2011-08-08 10:59:28

    Gminne cwaniaki dobrze pilnują swojego interesu kosztem interesu całego narodu, własciciela parków narodowych. W takim Kampinoskim PN trwa od lat za przyzwoleniem społecznym radosna wycinka kolejnych kilkusetletnich (a nawet starszych) drzew pod kolejne posiadłosci i rezydencje gminnych (tudzież ...stołecznych) kacyków. Mimo kilkuset organizacji ekologicznych w RP nikt nie protestuje. Wkrótce polskie Parki Narodowe stana się prywatnym terenem rozdzielonym między kilkuset cwaniaczków. Obywatelki projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody nigdy nie przejdzie właśnie ze względu na proponowany w nim zakaz budowy w parkach narodowych.  rozwiń