PARTNER PORTALU
  • BGK

Parki narodowe z własną gospodarką finansową

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    22 sierpnia 2011 - 07:59
Parki narodowe z własną gospodarką finansową

Ich przychodami będą dotacje oraz fundusze pochodzące z opłat za wstęp czy za prowadzenie działalności edukacyjnej.
Parki narodowe będą prowadzić samodzielną gospodarkę finansową; ich przychodami będą dotacje oraz fundusze pochodzące z opłat za wstęp czy za prowadzenie działalności edukacyjnej – zakłada znowelizowana przez Sejm ustawa o lasach – pisze „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Parki narodowe ciągle w rękach samorządów

Według ustawy parki narodowe mają chronić ekosystemy znajdujące się na ich terenie, jak również udostępniać swoje zasoby dla turystów oraz prowadzić działalność edukacyjną.

Czytaj też: Parki narodowe bez weta gmin

Parkiem narodowym ma kierować dyrektor wyłoniony w drodze konkursu i zaakceptowany przez ministra środowiska.

W myśl nowych przepisów parki narodowe otrzymają osobowość prawną, co pozwoli im na gospodarowanie przez nich pieniędzmi. Nowela określa, że park prowadzi samodzielną gospodarkę finansową pokrywając swoje wydatki z przychodów. Takimi przychodami są m.in. dotacje budżetowe czy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, jak również z opłat za wstęp do lasu czy za prowadzenia działalności edukacyjnej.

Nowela reguluje także prawo własności w parkach. Na przykład zmiana granic parku może nastąpić jedynie za zgodą rządu. Z chwilą wejścia w życie nowelizacji Parki Narodowe nabywają prawo wieczystego użytkowania nieruchomości Skarbu Państwa położonych w jego granicach, jak również ma prawo pierwokupu nieruchomości, które znajdują się na ich terenie – podaje „Rzeczpospolita”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • DAN, 2011-08-22 12:18:19

    Parki Narodowe zasługują chyba na trochę zainteresowania !?-!3 Czekamy z niecierpliwością na efekty .
  • gość, 2011-08-22 12:06:55

    Autorze, kiedy ustawa wejdzie w życie?