PARTNER PORTALU
  • BGK

Partie doją budżet

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 października 2010 - 07:27
Partie doją budżet

W przyszłym roku partie polityczne z budżetu państwa dostaną w sumie o 9 mln więcej niż obecnie. Platforma Obywatelska zyska ponad 3 mln, Prawo i Sprawiedliwość 2,9 mln, a ludowcy 1,2 mln złotych.
Rząd ratuje finanse publiczne, coraz głębiej sięgając do kieszeni podatników. Tymczasem politycy nie stosują się do zasad, które głoszą. Ministerstwo Finansów skierowało do uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie podwyższenia kwoty subwencji dla partii politycznych – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

To ewenement na skalę europejską – mimo że w wielu krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, we Francji czy w Niemczech, państwo subwencjonuje partie, to w dobie kryzysu żadne z nich nie zdecydowało się na podwyższenie dotacji.
Resort finansów planuje, by strumień publicznych pieniędzy zasilający partyjne budżety wzrósł w przyszłym roku o blisko 9 mln zł.

Najwięcej, bo ponad 3,1 mln zł, zyska Platforma Obywatelska. PiS wzbogaci się o 2,9 mln zł. Ugrupowania, które w 2007 r. startowały w ramach koalicji wyborczej Lewica i Demokraci, dostaną do podziału 1,6 mln zł, a PSL blisko 1,2 mln zł. W skali budżetu to niewiele, ale rozporządzenie ministra finansów budzi kontrowersje.

Resort finansów tłumaczy, że musiał wydać rozporządzenie, bo ustawa o partiach nakazuje waloryzowanie dotacji. Problem w tym, że zgodnie z zapowiedziami polityków z powodu kryzysu finansów publicznych partyjne dotacje zamiast rosnąć, miały spadać pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Marian, 2010-10-18 13:23:55

    Wszystkie partie powinny utrzymywać się za własnych składek.Nie życzę sobie by z moich pieniędzy byli opłacani politycy.Przy biedocie i nędzy dużej ilości mieszkańców naszego kraju,to jest niemożliwe i paskudne.Co mnie obchodzą partie i ich portfele.