PARTNER PORTALU
  • BGK

Partnerstwo publiczno-prywatne bez przetargów

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    14 marca 2011 - 07:12
Partnerstwo publiczno-prywatne bez przetargów

Posłowie chcą radykalnie zmienić zasady wyboru kontrahenta prywatnego w przedsięwzięciach PPP. Partnerskim inwestycjom potrzeba elastycznych i bardziej życiowych regulacji.
Realizacja projektu PPP nie powinna podlegać sztywnemu reżimowi zamówień publicznych lub koncesji. W razie zmiany finansowania inwestycji strona publiczna nie powinna od nowa rozpoczynać wyboru kontrahenta prywatnego. Takie zmiany w przepisach proponuje Fundacja Centrum PPP, która wystąpiła z wnioskiem w sprawie nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prawnym do sejmowej komisji Przyjazne Państwo – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zastrzeżenia mają jednak Urząd Zamówień Publicznych oraz resort rozwoju regionalnego. Ostrzegają, że to niezgodne z prawem unijnym. W czwartek sejmowa komisja Przyjazne Państwo jeszcze raz pochyli się nad projektem. Zdecyduje, czy wniosek przerodzi się w inicjatywę ustawodawczą.

Największe kontrowersje wzbudza możliwość zmiany zasady wynagradzania firm prywatnych, które uczestniczą w PPP. To furtka do wielkich nadużyć. Według Urzędu i resortu rozwoju takie rozwiązanie jest sprzeczne z prawem unijnym. Zastosowanie niewłaściwej procedury zagrażałoby także projektom współfinansowanym ze środków unijnych.

Zdaniem ekspertów taka zmiana powinna być zawsze poparta gruntownym uzasadnieniem, bo może prowadzić do naruszenia zasady uczciwej konkurencji.

Wielkie emocje budzi także propozycja traktowania umów o PPP jak samodzielnych umów, a nie jak umów koncesji czy zamówień publicznych.

Zmiany mają położyć kres solidarnej odpowiedzialności członków konsorcjum uczestniczących w projekcie PPP. Mają także wyzwolić wykonawców z obowiązku wybierania swych podwykonawców w przetargu. Chodzi o to, że w projektach PPP po stronie prywatnej jest zwykle konsorcjum firm budowlanych i operatorskich. Stosowanie przetargów do takich umów oznacza, że firma budowlana musi być współodpowiedzialna za realizację przedsięwzięcia przez cały okres trwania wieloletniej umowy o PPP, np. przez 30 lat – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.