PARTNER PORTALU
  • BGK

Partnerstwo publiczno-prywatne ma być popularne i łatwiejsze w realizacji

  • MN    14 września 2016 - 12:01
Partnerstwo publiczno-prywatne ma być popularne i łatwiejsze w realizacji
Chcemy wyeliminować bariery rozwoju dla PPP - mówi Witold Słowik (fot. mr.gov.pl)

• Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego był jednym z tematów spotkania konsultacyjnego w Ministerstwie Rozwoju.
• Stworzenie odpowiednich warunków dla rozwoju formuły PPP w Polsce to niektóre z działań zaplanowanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
• Wiceminister Witold Słowik podkreślił, że resort chce sporządzić bazę projektów, które mogą być realizowane w formule PPP.
Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce był jednym z tematów spotkania konsultacyjnego dla projektu rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wiceminister rozwoju Witold Słownik mówił o tym, jak resort pracuje nad popularyzacją formuły PPP.

- Ruszyliśmy z przeglądem prawa, bo chcemy wyeliminować bariery rozwoju partnerstwa. Do końca roku przygotujemy projekt rządowej polityki dotyczącej PPP. Planujemy wypracowanie wzorcowych dokumentów umownych i przetargowych oraz szkolenia. Powstanie również baza projektów, które mogą być realizowane w formule PPP - podkreślał wiceminister Słowik.

Czytaj też: Borys: PPP w Polsce rozrusza się w kolejnej dekadzie

Jak wynika z informacji Ministerstwa Rozwoju, obecnie mamy w Polsce 102 projekty PPP o łącznej wartości ponad 5 mld zł. Około 20 proc. rozpoczętych postepowań przetargowych kończy się sukcesem. Zdecydowana większość przedsięwzięć to projekty samorządowe, brakuje natomiast inwestycji rządowych w tej formule mających istotne oddziaływanie na naszą gospodarkę. To nie są satysfakcjonujące dane dla resortu, dlatego jednym ze strategicznych zadań ujętych w projekcie strategii jest stworzenie i realizacja polityki rozwoju PPP.

W projekcie strategii zaplanowano działania na rzecz rozwoju PPP, takie jak: przegląd prawa i wyeliminowanie z niego barier systemowych; wypracowanie standardowych dokumentów umownych i przetargowych dla projektów PPP; szkolenia w zakresie PPP dla jednostek publicznych wszystkich szczebli i przedsiębiorców – ok. 1400 osób; stworzenie bazy projektów, które potencjalnie mogą być realizowane w ramach PPP; szersze wykorzystanie dostępnych źródeł finansowania w realizacji projektów PPP (w tym Polskiego Funduszu Rozwoju oraz środków i instrumentów gwarancyjnych UE); wsparcie merytoryczne i weryfikacja planowanych projektów, zwiększenie liczby ekonomicznie zasadnych inwestycji rządowych w formule PPP.

Czytaj też: PPP to prywatyzacja majątku publicznego? Fakty i mity

Jak podkreśla resort, większość powyższych działań już jest wcielana w życie. Przykładowo, nad przeglądem prawa i eliminacją barier systemowych pracuje już powołana do tego grupa robocza. Z kolei szkolenia w zakresie PPP ruszą jesienią tego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.